Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nieformalna grupa Pozytywni zorganizowała akcję “Podaruj czapkę”.
W ramach tej niezwykłej inicjatywy powstały czapki i szaliki, które tuż przed Wigilią zostaną udostępnione na wieszakach rozstawionych w kilku punktach miasta. Każdy, kto chciał mieć w tym swój udział mógł zajrzeć do Biblioteki Centralnej w godzinach jej otwarcia i z myślą o wszystkich potrzebujących ciepła zrobić czapkę bądź szalik. Akcja trwała do 20 grudnia.
Członkowie grupy Pozytywni rozpisali projekt kampanii na dwa lata i od jesieni 2015 roku konsekwentnie go realizują. Odbiór społeczny jest bardzo dobry, niewykluczone więc, że pozytywne działania będą kontynuowane także po zakończeniu wstępnego projektu. Tym bardziej, że pomysłodawcy kampanii co rusz wpadają na nowe pomysły, a potem wcielają je w życie i inspirują kolejne osoby do bycia pozytywnym.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Działania, które podejmują, są wyznaczane przez trzy główne kierunki – „Pozytywni w sieci”, „Pozytywnie różni” i „Pozytywni wobec otoczenia”. [/perfectpullquote]„Pozytywni w sieci”
To dbałość o szeroko pojętą komunikację w Internecie, kulturę słowa – panuje przekonanie, że sieć pełna jest mowy nienawiści, hejtu, arogancji i wulgarnych słów. Pozytywni chcą pokazać mieszkańcom, zwłaszcza młodzieży, właściwe sposoby wyrażania emocji. W celu uświadomienia zagrożeń w Internecie ogłoszony został konkurs na komiks pod hasłem „Jestem OK, nie hejtuję”.
„Pozytywnie różni”
To działania mające na celu uwrażliwienie społeczeństwa na inność i poszanowanie odmiennych postaw. Powiedzieć, że każdy z nas jest inny i zasługuje na szacunek to banał, ale to, co wydaje się oczywiste, często wcale nie jest powszechnie przestrzegane. W tym celu pierwszy raz w Gliwicach Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie według formuły Żywej Biblioteki, czyli możliwości rozmowy w ludźmi postrzeganymi stereotypowo. Uczestnicy akcji mogli przekonać się, że obiegowe opinie często nijak mają się do rzeczywistości. Gośćmi Żywej Biblioteki w Biblioforum byli m.in.: osoby z niepełnosprawnością, anorektyczka, niepijący alkoholik i wyznawcy różnych religii.
„Pozytywni wobec otoczenia”
To dbałość o przestrzeń publiczną naszego miasta i relacje międzyludzkie. Drzewa muszą być wycinane, a my chcemy zielonego miasta? Są miejsca, w których możemy je sami legalnie posadzić – tak zrobili uczestnicy akcji sadzenia Pozytywnego Drzewka.
Opisane wyżej przedsięwzięcia to tylko wycinek kampanii. Poza wymienionymi działaniami realizowane są też inne pomysły. Pozytywni.Gliwice.pl to kampania oddolna, inspirowana przez uczestników. Podczas festynów osiedlowych i innych imprez można oddawać krew i rejestrować się w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych. Szerokim echem wśród mieszkańców Gliwic odbiło się przedsięwzięcie “Pozytywni dla życia”, które wiosną ubiegłego roku miało miejsce w CH Forum i z powodzeniem zaangażowało do wspólnego działania różne podmioty. Wtedy m.in. podczas akcji „Daj włos” gliwiczanki obcinały włosy oraz przekazywały je na peruki dla kobiet walczących z chorobami nowotworowymi.
Kampania Pozytywni.Gliwice.pl jednoczy i pokazuje siłę gliwickiego społeczeństwa
– mówią jej uczestnicy.
Do wspólnego działania na rzecz pozytywnego miasta i silnej wspólnoty włączyły się bardzo różne podmioty: szkoły, przedszkola, Miejska Biblioteka Publiczna, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Gliwicki Teatr Muzyczny, Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, Gliwicki Ośrodek Metodyczny, Miejski Dom Kultury, kluby sportowe, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa i inne instytucje.
Generalna zasada jest taka, że do Pozytywnych może przyłączyć się każdy, kto podziela przekonanie, że budowanie wspólnoty powinno opierać się na wrażliwości i szacunku. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy są dostępne na Facebooku: www.facebook.com/PozytywniGliwicepl.
(żms)/(mm)UM Gliwice