Skwer nad DTŚ ma być „doskonałą przestrzenią do wypoczynku”. Prace ruszą tu za kilka miesięcy

ZDM zapowiada zmiany na skwerze nad tunelem Drogowej Trasy Średnicowej. Znajdzie się tam więcej zieleni, elementów małej architektury, a także kamienie pozostałe po rozebranej śluzie na Kanale Kłodnickim, którą odkopano przy okazji budowy tej drogi.

 
Ze względu na gwarancję na wykonane roboty przy budowie DTŚ, na skwerze nad tunelem tej drogi nie można było wprowadzać żadnych istotnych modyfikacji. Rękojmia jednak upływa. Zarząd Dróg Miejskich opublikował właśnie koncepcję zmian w przestrzeni między ulicami Dubois i Fredry. Ich wdrażanie planuje rozpocząć w I połowie 2021 roku.

Mnóstwo niespotykanych dotąd gatunków roślin, duża ilość miejsc do odpoczynku, to wszystko już za kilka miesięcy pojawi się na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową. Będzie to jedno z centralnych miejsc, stanowiących doskonałą przestrzeń do wypoczynku i spędzania wolnego czasu, nie tylko za sprawą różnorodnej kompozycji drzew, ale także nasadzeń krzewów i bylin. W kilku miejscach skweru pojawią się pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można znaleźć odrobinę cienia. Pod częścią z nich ustawione będą stoły i ławy piknikowe – zapowiada Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Poza tym, w krajobraz nowocześnie zaaranżowanego skweru wpiszą się siedziska na ławach betonowych, pojawią się wolnostojące ławki i siedziska, stojaki na rowery oraz betonowe ławki krajobrazowe w kształcie gwiazdy, które stanowić będą miejsce do wypoczynku wśród wyjątkowej zieleni, bowiem wszystkie wprowadzone nasadzenia nie tylko w okresie wegetacyjnym, ale także jesienią i zimą zdobić będą to miejsce. Posadzone zostaną również krzewy izolacyjne, które odgrodzą skwer od Drogowej Trasy Średnicowej – zapowiada Stiborska.

ZDM chce upamiętnić Kanał, mieszkańcy też, ale mają inną wizję

Podczas budowy DTŚ, w rejonie Palmiarni odkopano śluzę funkcjonującą w przeszłości na zasypanym Kanale Kłodnickim. ZDM chce dawny obiekt upamiętnić.

Nie mogło zabraknąć akcentu historycznego. Na terenie skweru ustawiona zostanie instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Gliwickiego. Wykopane w trakcie budowy kamienie zostaną oczyszczone i umieszczone na skwerze, w miejscu przecinania się głównych ciągów komunikacyjnych. Wokół głazów zamontowane będą siedziska, a w tle pojawią się ciekawe rabaty z ozdobnych traw. Całości dopełnią tablice zawierające informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału – informuje Stiborska.

Nie wszystkim podoba się ta wizja. Inicjatywa na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego chciałaby, aby istnienie Kanału zostało wyeksponowane na skwerze nad tunelem w inny, niż zaplanowany przez ZDM sposób. Od pewnego czasu prowadzi korespondencję w tej sprawie.

– 30 listopada wysłane zostało przez nas pismo do Prezydenta Gliwic będące nawiązaniem do planów przebudowy skweru nad DTŚ w rejonie wyburzonej śluzy nr XVIII. Zebraliśmy Państwa opinie na ten temat i wkleiliśmy w naszą prośbę o ponowne zweryfikowanie planów. Chcielibyśmy aby projekt dopracowano – aby lepiej upamiętniono to miejsce bardziej przemyślanym projektem niż ten, który nam przedstawiono. Szkoda, że nie zaproszono Gliwiczan do takiej dyskusji – może jednak te opinie na czymś zaważą? Mamy taką cichą nadzieję. Wszystkim, którzy zabrali głos SERDECZNIE DZIĘKUJEMY – przekazuje Inicjatywa w mediach społecznościowych.

Mamy nadzieję, że to ważny sygnał dla Urzędu, że mieszkańcy chcą brać w tym udział i chcą współdecydować o ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej w tak istotnym miejscu związanym z historią Kanału Kłodnickiego

– dodają osoby zaangażowane w temat.

Jak mógłby wyglądać skwer? Pojawił się pomysł aranżacji tego miejsca zaproponowany przez mieszkańca Gliwic – Tomasza Mirosława Kowalskiego.

– Propozycja polega na odtworzeniu zarysu śluzy i trasy Kanału kostką o różnej teksturze i kolorze, montażu tablic upamiętniających historię Kanału Kłodnickiego oraz wyeksponowania w tej przestrzeni mostu znajdującego się kiedyś nad Kanałem a obecnie zdeponowanego na terenie Muzeum Odlewnictwa w Gliwicach. Jako uzupełnienie tej propozycji sugerujemy zamontowanie wzdłuż zaznaczonych linii nabrzeży, dodatkowych punktów świetlnych oraz nazwanie tego skweru „Skwerem Kanału Kłodnickiego”, poparte przez Radnych na sesji Rady Miasta – przekazuje Inicjatywa w serwisie facebook.com.

Co na to ZDM?

Historyczny element znajdzie swoje miejsce na skwerze nad DTŚ zgodnie z projektem, do którego nie wnieśli uwag zarówno Radni Dzielnicy Śródmieście jak i Radni Miejscy z tego rejonu miasta – poinformowała rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Planowany termin rozpoczęcia prac przewidziano w pierwszym półroczu 2021 roku.

(żms)/ZDM w Gliwicach
fot. Mosquidron