Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na wydarzenie inspirowane śląskim językiem i kulturą. Tegoroczny program to kilka ciekawych spotkań, które pozwolą poznać nie tylko historię, sztukę i zwyczaje regionu, ale również śląskie smaki.
Program Śląskiego Tygodnia rozpoczyna się od wydarzenia zatytułowanego „Humor – ważny komponent śląskiej kultury”.
14 stycznia, godz. 18.00, Biblioteka Centralna (ul. Tadeusza Kościuszki 17).
Spotkanie z Jerzym Ciurlokiem, autorem książek historycznych o Śląsku oraz współzałożycielem „Masztalskich”. Jego najnowsza książka to „Historia drukarstwa na Śląsku”. Smacznym dodatkiem do spotkania będzie poczęstunek, oczywiście typowo śląski, czyli wodzionka, przygotowany przez Bożenę Tomaszewską z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Gliwicach.
Koncert pastorałek z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego
16 stycznia, godz. 18.00, Biblioteka Centralna
Występ zespołu z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach pod kierunkiem Dominiki Płonki.
Kobiety ze Śląska
17 stycznia, godz. 18.00, Biblioteka Centralna
Promocja książki „Kobiety ze Śląska” Katarzyny Siwczyk – autorki bloga, dziennikarki przez kilka lat związanej z „Dziennikiem Zachodnim” i Agencją Reklamowo-Wydawniczą Vectra.
„Kobiety ze śląska” to dziesięć rozmów, dzięki którym czytelnik pozna bliżej śląskie kobiety sukcesu, które podkreślają, że Śląsk zajmuje w ich sercu ważne miejsce. Znajdziemy w niej wywiady z kobietami zajmującymi się biznesem, sztuką, modą czy mediami. Spotkanie poprowadzi Justyna Wydra. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek.
Bestiarium
18 stycznia, godz. 10.40, Biblioteka Centralna
Warsztaty o śląskich bebokach, dla uczniów klas I–III – prowadzenie Mateusz Świstak.
Roztomajte graczki
14–18 stycznia, Biblioteka Centralna
Przez cały tydzień zapraszamy do grania w gry: „Memory po śląsku” i „Familok”.
Wystawa Grupy Janowskiej
Wystawa czynna od 7 do 31 stycznia, Biblioteka Centralna
Grupa Janowska to grupa malarzy amatorów z Janowa założona w 1946 roku przy zakładowej świetlicy kopalni Wieczorek w Nikiszowcu. Tworzyli ją, i nadal tworzą, nietuzinkowi pasjonaci, którzy widzą piękno swojej małej i dużej ojczyzny. Tematyka prac członków grupy skoncentrowana jest na indywidualnej interpretacji lokalnych klimatów. Śląsk, ale nie tylko, pokazywany jest najczęściej w całej różnorodności, zaczynając od portretu śląskiego pejzażu przemysłowego, poprzez familoki, architekturę miejską, naturę i scenki rodzajowe, aż po kompozycje z przesłaniem, w których autorzy powierzają nam swoje osobiste odczucia i przemyślenia. Od 2000 roku siedzibą grupy jest Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec, a od 2012 roku funkcję kierownika grupy pełni Sabina Pasoń.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
(MBP w Gliwicach)