Muszle klozetowe, umywalki, stare kanapy, fotele, meblościanki, opony – gdy jedne odpady z pasa drogowego znikają, wkrótce przynoszone są kolejne, które tygodniami zalegają na zieleńcu. Służby miejskie starają się walczyć z tym problemem, ale to walka z wiatrakami. Teraz ustawiono tam tabliczkę mówiącą o zakazie składowania gabarytów.
Na zbiegu ulic Wita Stwosza i Michałowskiego w dzielnicy Szobiszowice jest niewielki zielony skwer, który można nazwać „śmieciowym”. Od lat bowiem mieszkańcy wyrzucają tam odpady wielkogabarytowe. Stosunkowo niedawno o tym procederze dowiedzieli się drogowcy – zauważył je pracownik ZDM działający w terenie, w rezultacie powiadomiono straż miejską, a zieleniec został uprzątnięty. Stan ten nie potrwał długo, bo na teren obok kosza na śmieci znów przyniesiono „graty”. Problem zaśmiecania wraca jak bumerang, a drogowcy starają się z nim walczyć. Tylko, czy ustawiona niedawno tabliczka wpłynie na długoletnie przyzwyczajenia mieszkańców?
Dziś na skwerze stanęła tabliczka, która jest jasną i czytelną informacją, że miejsce to, nie jest przeznaczone na składowanie odpadów wielkogabarytowych. Ich usuwanie odbywa się na koszt wszystkich Gliwiczan. Po co zaśmiecać własne miasto? Uwaga! Miejsce to jest stale monitorowane przez straż miejską
– poinformowała w środę Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Zgodnie z przepisami, kto zanieczyszcza lub zaśmieca (…) drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
Co więc zrobić z gabarytami?
Miejsce, które nieformalnie od lat działa jako składowisko gabarytów, znajduje się w otoczeniu niskiej zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej, z przewagą tej drugiej. Z tych ostatnich nieruchomości odpady mogą zostać odebrane po zgłoszeniu od zainteresowanych w terminie uzgodnionym z firmą Remondis (można to załatwić pod nr 32/ 231-08-58). Jest to usługa bezpłatna dla mieszkańców, którzy uiszczają opłatę za odbiór odpadów komunalnych na rzecz miasta.
Warto podkreślić, że przedmioty te należy wystawiać luzem w miejscach dostępnych dla pojazdów firmy odbierającej, nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem wywozu i nie później niż przed godziną 6:00 w dniu odbioru.
W praktyce zainteresowani wystawiają je na ogół wieczorem w przeddzień wywiezienia. Miejscem ich chwilowego składowania może być chodnik, jednak w razie ryzyka jego całkowitego zajęcia, w nieruchomościach jednorodzinnych można też ustawić je w świetle bramy prowadzącej do posesji.
W uchwale uchwale Rady Miasta w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gliwic określono, że meble i inne odpady wielkogabarytowe dla zabudowy jednorodzinnej odbierane są raz na 4 tygodnie, zaś dla zabudowy wielorodzinnej raz na 2 tygodnie.
Gabaryty można też samodzielnie dostarczać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych przy ulicy Rybnickiej 199A.
(żms)
fot. Jadwiga Jagiełło-Stiborska/ZDM Gliwice