Śladem gliwickich kin. Zapisy na majowy spacer z cyklu GPS już się rozpoczęły

Przed nami kolejne wydarzenie z cyklu GPS, czyli Gliwice Poznane Spacerem. Tym razem odbędzie się wycieczka z dwójką przewodników – badaczem Górnego Śląska Kamilem Iwanickim i Urszulą Biel, która kieruje Amokiem, bo tematem wydarzenia będą gliwickie kina.

 
GPS odbędzie się w niedzielę, 26 maja. Rozpoczęcie o godzinie 15:00 przy Ruinach Teatru Victoria (al. Przyjaźni 18). Udział w spacerze jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (mailowe: edukacja@ckvictoria.pl).

Pójdziemy na spacer śladem gliwickich kin. Grand-Kinematograph, Viktoria, Metropol, Monopol, Jutrzenka, Mikrus, Städische Lichtspiele, Grażyna, Schauburg, Apollo, Bajka, Amok – to tylko część z nich. Spotkanie będzie okazją do sentymentalnych podróży, wymiany wspomnień i anegdot – zapowiadają organizatorzy.


Poznamy miejsca, w których na przestrzeni lat funkcjonowały kina, licznie odwiedzane przez publiczność, chcącą przeżyć niezwykle chwile wraz z ulubionymi bohaterami i aktorami. Po niektórych z tych miejsc nie ma dziś śladu, część budynków zachowała się, ale służą innym celom

– dodają.

Spacer zakończy się przy działającym wciąż w Gliwicach kinie tradycyjnym – AMOK, znajdującym się w lokalizacji dawnej Bajki i UP Lichtspiele. To właśnie tam uczestnicy mogą wybrać się dodatkowo na pokaz filmowy – o godzinie 18:00 wyświetlony zostanie film: Król rzekł „Co za fantastyczna maszyna!” (reż. Axel Danielson, Maxymilian Van Aertryck, Szwecja, Dania 2023). Pokaz jest biletowany, przewidziano specjalną cenę wejściówek.

Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się tu.

Przewodnikami spaceru GPS będą: Urszula Biel i Kamil Iwanicki

URSZULA BIEL

Absolwentka kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim, doktor nauk humanistycznych (Instytut Sztuki PAN). Autorka pierwszej monografii poświęconej dziejom kina na Górnym Śląsku (Śląskie kina między wojnami, czyli przyjemność upolityczniona, Katowice 2002) oraz licznych tekstów poświęconych tej tematyce, w publikacjach zbiorowych polskich i zagranicznych.

Animatorka kultury filmowej; prowadzi kino studyjne Amok w Gliwicach, uhonorowane nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Kino” za rok 2012. Laureatka nagrody Prezydenta m. Gliwice w dziedzinie kultury.

KAMIL IWANICKI

Badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Twórca projektów regionalnych: Familoki, Gliwicka Mapa Tajemnic i Śląskie Stwory i Potwory. W swojej pracy opowiada o skomplikowanym dziedzictwie kulturowym regionu. Od ponad trzech lat jego obiektem zainteresowań pozostają kolonie robotnicze, które stają się punktem wyjścia do opowieści o tradycjach, zwyczajach i życiu mieszkańców familoków w książce „Familoki. Śląskie mikrokosmosy”.

Od 6 lat oprowadza po Górnym Śląsku, a w ramach projektu „Familoki” stworzył 40 autorskich spacerów po koloniach robotniczych. Brał udział w poprzednich edycjach Święta Metropolii, gdzie oprowadzał po Gliwicach.

(żms)/CK Victoria

20 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze