Spacery w poszukiwaniu śladów średniowiecznej przeszłości Gliwic to jedno z wydarzeń, które organizowane są w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Kierunek GZM. Przewidziano cztery grupy uczestników i różne pory rozpoczęcia wycieczek.
Trasa spacerów, które odbędą się w sobotę, 29 czerwca, prowadzić będzie przez znane miejsca gliwickiego starego miasta. Będzie to okazja, by zobaczyć między innymi pozostałości obwarowań miejskich i najstarszą gliwicką parafię, a także dowiedzieć, dlaczego powstały Gliwice, skąd wzięły się nazwy ulic i jakie zmiany zaszły na przestrzeni wieków.
Poznamy historię Zamku Piastowskiego oraz dawnych mieszkańców Gliwic. Podążymy też śladem dawnych przedmieść – raciborskiego i bytomskiego. Czeka nas wyjątkowa opowieść o początkach miasta, które posiada historię sięgającą XIII wieku
– informują organizatorzy.
W tę wyjątkową podróż w czasie uczestników zabiorą przewodnicy: Kamil Iwanicki – silesianista, badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim, twórca projektów regionalnych, autor książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów”, a także Anna Strzeszewska – absolwentka Wydziału Turystyki na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, przewodniczka turystyczna oraz autorka licznych publikacji o tematyce historycznej i krajoznawczej.
Spacery rozpoczynać się będą o godzinach 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00 z gliwickiego Rynku (przy fontannie Neptuna).
Uczestnicy pokonają trasę: Rynek – ul. Krótka – plac Inwalidów Wojennych – ul. Kościelna – Brama Czarna – ul. Siemińskiego – kościół pw. Wszystkich Świętych – ul. Raciborska – ul. Kaczyniec – ul. Grodowa – ul. Bytomska – ul. Mikołowska – Zamek Piastowski.
Dodatkowo przy Zamku Piastowskim powstanie średniowieczna wioska rycerska, w której na uczestników czekać będą mieszczanie i rycerze. Będzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych, grach i zabawach średniowiecznych.
Uwaga: Warsztaty odbędą się w godzinach 12:00–17:30. Na spacery obowiązują zapisy – e-mail: projekty@ckvictoria.pl, tel. 32/444-28-12, wew. 14.
Wydarzenie jest organizowane w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Kierunek GZM i dofinansowane z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Więcej informacji można znaleźć na stronie ckvictoria.pl i w aplikacji [GAMA].
(żms)/UM Gliwice(bb)