Specjalne samochody sprawdzą, kto parkuje w śródmieściu: mieszkańcy, pracownicy, a może klienci?

Specjalne samochody będą zliczać zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach pojazdy. W śródmieściach Gliwic, Bytomia, Chorzowa, Rudy Śląskiej i Tarnowskich Gór, na zlecenie Metropolii w najbliższych tygodniach zostaną przeprowadzone badania parkingowe.

 
Uzupełnieniem tych pomiarów będą badania społeczne, a wyniki posłużą do diagnozy sytuacji parkingowej w miastach i opracowania sposobów na złagodzenie problemów w tym obszarze.

Badania we wskazanych miejscowościach będą prowadzone od 14 listopada do 7 grudnia. Pomiary będą wykonywane w dni robocze, a w Gliwicach dodatkowo także w jedną sobotę. Odbędą się więc w dniach 14, 15, 18, 21 i 22 listopada.


W trakcie każdego dnia badań samochody będą co godzinę przejeżdżać przez dane śródmieście, zliczając zaparkowane samochody w poszczególnych miejscach poprzez sfotografowanie przestrzeni

– mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w GZM.

Samochody przejadą również nocą. Na podstawie zebranych danych, wyliczony zostanie szereg wskaźników dotyczących parkowania, między innymi zajętość miejsc parkingowych czy rotacja. Ponadto przeprowadzone będą analizy, mające na celu oszacowanie czy w danych miejscach parkują głównie mieszkańcy okolicy, czy raczej osoby przyjeżdżające do pracy bądź sklepów lub usług – tłumaczy Domański.

Badania realizowane będą na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od zeszłego roku prowadzi projekt dotyczący spójnej polityki parkingowej w miastach. Powołany został zespół urzędników z 10 miast – pracowników urzędów miejskich i zarządów dróg, nazwany Metropolitalnym zespołem ds. spójnej polityki parkingowej.

Zespół ten, po przeprowadzeniu pomiarów parkingowych przez firmę zewnętrzną, zrealizuje badania społeczne wśród mieszkańców, przedsiębiorców i klientów lokali usługowych w miastach.

Pomiary parkingowe zostaną również wykonane w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Zabrzu, jednak tam, z uwagi na trwające inwestycje infrastrukturalne, badania zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Łącznie w trakcie badań w GZM przeanalizowana zostanie przestrzeń wzdłuż około 300 kilometrów ulic.

(żms)/GZM