Spór zbiorowy w Fabryce Drutu. Zarząd: Do wzrostu płac trzeba wypracować przychody

600 zł brutto podwyżki średnio na pracownika od 1 lutego i 500 zł brutto jednorazowej premii dla wszystkich osób zatrudnionych w fabryce – takie żądania w trybie sporu zbiorowego przedstawiła pracodawcy „Solidarność” z Fabryki Drutu w Gliwicach.

To ciąg dalszy sprawy, o której (za Śląsko-Dąbrowską Solidarnością) donosiliśmy już w listopadzie.

Termin realizacji postulatów płacowych upłynął 21 lutego. Dwa dni wcześniej doszło do spotkania przedstawicieli zarządu fabryki ze stroną związkową, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Pracodawca nie odniósł się do naszych żądań, zaproponował jedynie wliczenie dodatku stażowego do stawek zasadniczych, na co nie wyraziliśmy zgody

– mówi Mariusz Pander, przewodniczący „Solidarności” w gliwickiej fabryce.

Ze względu na brak porozumienia, strona związkowa przygotowała protokół rozbieżności, który przekazała pracodawcy do podpisania. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w momencie, kiedy pracodawca podpisze ten dokument, zakończą się rokowania i spór zbiorowy wejdzie w etap mediacji.

Jak podkreśla Mariusz Pander, pracownicy czekają na znaczące podwyżki wynagrodzeń. Ich stawki zaszeregowania stoją w miejscu od trzech lat.

Wszystko drożeje, więcej płacimy za żywność i usługi. Rachunki też przychodzą coraz większe – dodaje. W jego ocenie wzrost stawek zasadniczych dałby pracownikom fabryki poczucie stabilizacji i zatrzymał w firmie najlepszych fachowców. – Nasi pracownicy rozglądają się za lepiej płatną pracą. Widzą, że wiele przedsiębiorstw podnosi zarobki, w dodatku znacznie wzrosła w tym roku płaca minimalna – zaznacza przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność(aga)
fot. 24gliwice.pl/ŁG


Po publikacji artykułu, otrzymaliśmy pismo Zarządu Fabryki Drutu Gliwice S.A., który kwestionuje informacje przedstawione przez stronę związkową.

“Nieprawdą jest, że stawki zaszeregowania pracowników nie są zmieniane od trzech lat, część pracowników, w tym okresie miała stawkę zaszeregowania podnoszoną. Należy podkreślić , że wynagrodzenia pracowników w ciągu ostatnich trzech lat systematycznie rosły.
Wzrost płac w latach 2016 – 2019 wynosił 20,57 %, o czym informowało pismo Zarządu FDG S.A. skierowane do Zw. Zawodowych NSZZ „Solidarność” z dnia 06.11.2019 r.
Odnosząc się do wliczenia dodatku stażowego do stawki zasadniczej Zarząd informuje, że jednocześnie zaproponował automatyczny wzrost stawki w miarę przechodzenia pracownika z jednego przedziału stażowego do drugiego.
Zarząd uzależnił wielkość podwyżek od zgody Zw. Zawodowych NSZZ „Solidarność” na przeniesienie dodatku stażowego do stawki zasadniczej.
Jednocześnie zwracamy uwagę, że w firmie pracownikom wypłacane są nagrody jubileuszowe, które wynoszą 50-250% średniego wynagrodzenia z 3 miesięcy.
Pracownicy również otrzymują dofinansowanie do tzw. wczasów pod gruszą, kolonii i obozów dzieci oraz premie świąteczne.
Komentując twierdzenie Przedstawiciela Zw. Zawodowych, chcemy podkreślić, że firma musi wypracować przychody, które pozwolą na wzrost płac.”