Sprawdź czy nie masz jaskry bezpłatnie i bez skierowania. PRYZMAT zaprasza do okulisty

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 10 do 16 marca w wybranych gabinetach okulistycznych w całej Polsce będzie można bezpłatnie zbadać się w kierunku jaskry. W Gliwicach zrobimy to w gabinecie PRYZMAT Okulistyka przy ul. Tarnogórskiej.

To już trzecia edycja kampanii Polscy Okuliści Kontra Jaskra. Akcję przesiewowych bezpłatnych badań w kierunku jaskry prowadzą gabinety na terenie całej Polski z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Badaniu – bezpłatnie i bez skierowania – będą mogły poddać się osoby, które nie badały się u okulisty w ciągu ostatniego roku i nie miały wcześniej rozpoznanej jaskry.[/perfectpullquote]

Badanie obejmuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, pomiar grubości rogówki oraz wywiad z pacjentem. Osoby, u których okulista potwierdzi obecność jaskry lub uzna, że konieczna jest dalsza diagnostyka, zostaną objęte fachową opieką w specjalistycznych ośrodkach.

Na wizytę trzeba umówić się telefonicznie i nie warto z tym zwlekać, gdyż każdy gabinet ma ograniczoną pulę badań, którą może wykonać podczas akcji.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Numery telefoniczne do gliwickiego gabinetu PRYZMAT (ul. Tarnogórska 70/1, wizyty w pn w godz. 11.45–14.45, wt w godz. 8.30–13.30, czw 13.00–15.30 ) to 32/233-40-32, 789-052-888.[/perfectpullquote]

Warto pójść się zbadać. Jaskra jest, po zaćmie, drugą najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Jest to jednak choroba znacznie groźniejsza z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze, aż w 90% przypadków przez długi czas przebiega bez widocznych dolegliwości, a kiedy zaburzenia wzroku stają się zauważalne dla chorego, nerw wzrokowy jest już zwykle w poważnym stopniu uszkodzony.

Po drugie – w przeciwieństwie do zaćmy, szkody jakie wyrządza jaskra są nieodwracalne. Leczeniem nie da się „poprawić” widzenia, można tylko spowolnić postęp choroby. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie.

Specjaliści podkreślają, że wczesne podjęcie leczenia pozwala zachować dobre widzenie; im późniejsza diagnoza, tym trudniej osiągnąć cel terapii, czyli zapobiec ubytkom w polu widzenia czy całkowitej utracie wzroku.

(żms)/MSI