Standard poprawia się z roku na rok. Widać to na przykładzie tych oddziałów gliwickiego szpitala

Trzy zmodernizowane przy udziale środków z budżetu miasta oddziały Szpitala Miejskiego nr 4 świadczą usługi na coraz wyższym poziomie – zapewnia gliwicki magistrat. Chodzi o ortopedię dziecięcą, urologię i rehabilitację kardiologiczną.

 
Choć placówka działa wciąż w wiekowych zabudowaniach, a w dodatku w dwóch lokalizacjach (fundusze na nowy szpital będą, gdy odblokowane zostaną środki z KPO), to standard leczenia pacjentów z roku na rok się poprawia.

Rehabilitacja kardiologiczna

Odnowiony oddział rehabilitacji kardiologicznej działający przy ul. Zygmunta Starego 20 przeznaczony jest dla pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego, którzy zakończyli leczenie na oddziale kardiologicznym. I choć działalność rozpoczął w marcu bieżącego roku, to do połowy sierpnia opuściło go już 114 pacjentów, którzy po zawale – oprócz dobrych wyników i znacznie wyższej wydolności płuc – zyskali także drugie życie.

Zdaniem dr Adama Staronia, ordynatora oddziału rehabilitacji kardiologicznej oraz członka zarządu Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jest to zasługa kompleksowego podejścia do pacjenta, który oprócz opieki medycznej, nieocenionego wsparcia psychologicznego oraz edukacji zdrowotnej, otrzymuje także skuteczne lekarstwo, jakim jest ruch.

Większość pacjentów po przebytym zawale może odzyskać formę fizyczną z okresu, kiedy mieli 20-30 lat. Uważam, że rehabilitacja kardiologiczna i regularny wysiłek fizyczny niczym nie różnią się od typowej tabletki. Tylko, że ta tabletka jest absolutnie darmowa i możemy ją mieć na wyciągnięcie ręki – to od nas zależy czy z niej skorzystamy – mówi dr Adam Staroń.

Nowy oddział ortopedii dziecięcej

Z początkiem marca tego roku w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach działalność rozpoczął także nowy oddział ortopedii dziecięcej pod kierownictwem dr Piotra Łopaty. Jeden z nielicznych tego typu oddziałów w regionie powstał przy ul. Kościuszki 29 – w miejscu dawnego oddziału chirurgii dziecięcej.

Podobnie jak oddział rehabilitacji kardiologicznej – po zaledwie kilku miesiącach działalności może pochwalić się już przeprowadzeniem 200 udanych operacji i ponad 2 tys. porad udzielonych w ramach działalności izby przyjęć. Dzięki przeprowadzonemu remontowi od progu wita ona najmłodszych pacjentów kolorowymi, przyjaznymi wnętrzami.

Robot sprzymierzeńcem urologów

Przyglądając się pozytywnym zmianom, nie sposób nie zauważyć sukcesów gliwickich urologów, którzy od ponad roku z powodzeniem przeprowadzają kolejne zabiegi z wykorzystaniem robota chirurgicznego – jednego z najbardziej precyzyjnych i zaawansowanych urządzeń stosowanych we współczesnej medycynie. Rozwiązanie to pozwala na wykonanie zabiegu w technologii 3D, w sposób mniej inwazyjny, niż w przypadku operacji laparoskopowych. O skuteczności tej metody najlepiej świadczą liczby.

– Najpierw wykonaliśmy 150 prostatektomii radykalnych, czyli operacji stanowiących metodę leczenia raka prostaty. Teraz idziemy dalej i dajemy naszym pacjentom szansę na przeprowadzenie operacji nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Chodzi o operacje oszczędzające oraz nefrektomie (operacje radykalne). Nie jest to nasze ostatnie słowo i mamy plany rozwoju chirurgii robotycznej w Gliwicach – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej SM nr 4 w Gliwicach.

Rozwój gliwickiego szpitala jest możliwy, m.in. dzięki systematycznemu dofinansowaniu placówki przez miasto, które w ciągu minionych 5 lat przekazało lecznicy łącznie ponad 120 mln zł.

(żms/ml/Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach)