Starszy mężczyzna zaczepiał dzieci pod szkołą? Policja sprawdziła „miejską legendę” o białym samochodzie

Zdarzenie pod jedną ze szkół w dobie internetowych mediów szybko przybrało formę miejskiej legendy. Starszy mężczyzna w białym samochodzie miał zaczepiać dzieci i oferować im podwózkę. Sprawę zgłoszono policji, ta zaś dotarła do kierowcy, który… chciał tylko spytać o drogę.

 
Zgłoszenie o podejrzanym zachowaniu dotarło do II komisariatu. Funkcjonariusze kryminalni niezwłocznie podjęli niezbędne kroki w celu wyjaśnienia sytuacji.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, faktycznie miało miejsce zdarzenie, które było realnym źródłem rozpowszechnianych informacji. Policjanci dotarli do niemal 80-letniego kierowcy spoza Gliwic, który – jak tłumaczył – napotkał tymczasowo zamkniętą drogę i postanowił zapytać kogoś o możliwość przejazdu inną ulicą – relacjonuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Dzieci zareagowały na zatrzymujący się samochód i pytania starszego mężczyzny instynktownie – uciekły, co jest w pełni zrozumiałe. Ojciec, po wysłuchaniu relacji dzieci, postąpił wzorowo – mając wątpliwości i podejrzenia, natychmiast zgłosił niepokojącą sytuację policji. Policjanci przeanalizowali okoliczności, dokładnie sprawdzili tożsamość mężczyzny oraz zweryfikowali jego relację z innymi danymi. Brak podstaw do dalszych czynności

– dodaje rzecznik.

Policja zaznacza, że historie takie jak ta w dzisiejszych czasach rozprzestrzeniają się błyskawicznie dzięki internetowi. Często podobne opowieści ewoluują – na zasadzie efektu „głuchego telefonu” – wywołując i potęgując strach w lokalnej społeczności. – Każda taka sytuacja to dobry pretekst do rozmów z dziećmi o bezpieczeństwie. Warto edukować najmłodszych na temat zasad postępowania w sytuacjach, które mogą budzić ich podejrzenia lub niepokój podkreśla Słomski.

Rzecznik przypomina też, by regularnie rozmawiać o bezpieczeństwie – dzieci powinny wiedzieć, jak reagować, gdy nieznajomy proponuje im pomoc lub podwózkę. Ważne, aby miały świadomość, że nigdy nie powinny wsiadać do samochodu z osobą, której nie znają.

Ustalcie zasady kontaktu – rodzice mogą określić stałe zasady, takie jak informowanie opiekunów, gdy ktoś próbuje nawiązać z dziećmi kontakt, szczególnie w okolicach szkoły.

Zaufanie i otwartość – dzieci powinny czuć się komfortowo, rozmawiając z rodzicami o każdej niepokojącej sytuacji. Budowanie zaufania to klucz do ich bezpieczeństwa.

Ćwiczenia i symulacje – warto przeprowadzać z dziećmi scenariusze potencjalnych sytuacji zagrożenia. To pomoże im zachować spokój i właściwie zareagować w razie potrzeby.

Policja apeluje o czujność, ale jednocześnie przypomina, że nie każda krążąca informacja jest prawdziwa. Warto pytać o sprawę lokalnych policjantów. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń o zagrożenie, należy niezwłocznie kontaktować się z najbliższym komisariatem policji.

(żms)/KMP Gliwice
fot. px/zdjęcie poglądowe

23 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze