Strajk Klimatyczny pod magistratem. Janusz Moszyński nie miał problemu, żeby wyjść do protestujących (TV)

W Gliwicach odbył się w piątek Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie szkół średnich i podstawówek zebrali się na placu Krakowskim, żeby wspólnie przemaszerować na skwer Doncaster pod Urzędem Miejskim. Tam spotkali się z p.o. prezydenta miasta Januszem Moszyńskim.

„Czarny Piątek” stał się okazją dla młodych gliwiczan, aby przypomnieć, jak ważnym zagadnieniem dla wszystkich mieszkańców planety jest przeciwdziałanie zmianom klimatu. Ponad setka osób wzięła udział w legalnym zgromadzeniu publicznym, które zabezpieczała policja i straż miejska.

Wśród haseł wypisanych na transparentach, bądź skandowanych przez uczestników manifestacji, znalazły się „Najpierw natura, potem matura”, „Planeta, nie zysk”, „Chcemy umrzeć ze starości”, „Wolę palić pety niż oddychać tym powietrzem”, „Life in plastic it’s not fantastic”, „Make planet cool again”, „Dinozaury też myślały, że mają czas”.

W trakcie pikiety uczniowie gliwickich szkół domagali się spotkania z prezydentem miasta.

Po kilku głośnych wezwaniach i wysłaniu delegacji do magistratu, do młodzieży wyszedł pełniący te obowiązki Janusz Moszyński.

– Dobrze, że się upominacie, dobrze, że z tym przychodzicie – mówił Moszyński do zgromadzonej pod Urzędem Miejskim młodzieży. – Mamy tutaj świetne zaplecze eksperckie i postaramy się opracować w krótkim czasie wieloletni program, który jednak pozwoli to powietrze gliwickie uczynić lepszym i zdrowszym do życia – dodał Moszyński.

Akcja gliwickiej młodzieży nie umknęła również uwadze obecnego na proteście Kajetana Gorniga, konkurenta Janusza Moszyńskiego w wyścigu do prezydenckiego fotela.

– Przyszedłem posłuchać młodzieży, z ideą wagarów się nie zgadzam, ale rozumiem chęć młodzieży do wyrażenia swojego zdania. Kiedy byłem uczniem, robiliśmy akcje zbierania makulatury, to był nasz wyraz troski o drzewa. Dziś sytuacja jest inna i wymaga innych form aktywności dlatego trzymam za młodzież kciuki – komentuje Gornig.

Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Postulat do mediów:

6. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

PLAN ADAPTACJI MIASTA GLIWICE DO ZMIAN KLIMATU DO ROKU 2030