W 1991 w straży miejskiej służyło 20 funkcjonariuszy, dzisiaj 86. Mieszkańcy zgłaszają im codziennie ok. 50 spraw

fot. 24GLIWICE

Blisko 5,5 tys. zgłoszeń dotyczących zakłócania porządku, około 5 tys. odnośnie zagrożeń komunikacyjnych – straż miejska w Gliwicach to formacja niewątpliwie potrzebna. W poniedziałek, 29 sierpnia, przypada jej święto.

 
W ubiegłym roku jednostka ta świętowała 30-lecie utworzenia. Przy tej okazji zaprezentowaliśmy przegląd podejmowanych przez strażników interwencji – można się z nim zapoznać tutaj.

Do likwidacji?

Straż miejska powinna zostać zlikwidowana – takie sformułowanie nierzadko pojawia się w dyskusjach publicznych. Tymczasem – gdyby nie strażnicy, o wiele więcej pracy miałaby policja. Zatem, obok wyjaśniania spraw na przykład kryminalnych, policjanci (choć i tak zdarza się im to robić) musieliby podejmować wszystkie interwencje dotyczące tak – w gruncie rzeczy – bagatelnych wykroczeń jak palenie papierosów na przystanku czy parkowanie na zieleńcu.

Tymczasem to właśnie strażnicy miejscy zajmują się szeroko rozumianym dbaniem o ład i porządek publiczny.

To m.in. sprawy porządkowe – związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, interwencje komunikacyjne, kontrole dzikich wysypisk śmieci i przydomowych palenisk.

Interweniują także w sprawach związanych z uszkodzoną infrastrukturą techniczną, rannymi zwierzętami, często udzielają pierwszej pomocy potrzebującym oraz pomagają osobom bezdomnym.

Pomagają usuwać skutki klęsk żywiołowych i współpracują z innymi służbami przy pilnowaniu porządku podczas zgromadzeń oraz imprez publicznych.

Ważną częścią ich codziennej pracy są spotkania z mieszkańcami, działania edukacyjne oraz udział w wydarzeniach plenerowych, podczas których prowadzą akcje informacyjne i uczą mieszkańców m.in. jak udzielać pierwszej pomocy.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej regularnie prowadzą też akcje wspierające osoby bezdomne na terenie Gliwic – kontrolują ich potrzeby, miejsca przebywania, przekazują ciepłe ubrania zimowe.

Blisko 18 tys. wykroczeń

Tylko w 2021 r. straż miejska otrzymała ponad 16 tys. zgłoszeń od mieszkańców oraz z monitoringu miejskiego, przeprowadziła 13,4 tys. kontroli, w tym 1219 kontroli spalania odpadów w paleniskach domowych i 441 na ogródkach działkowych.

W związku ze zgłoszeniami i prowadzonymi działaniami prewencyjno-kontrolnymi ujawniono łącznie prawie 17,8 tys. wykroczeń oraz 16 przestępstw.

Najczęstszymi zgłoszeniami były zgłoszenia porządkowe – 5492 (w tym zakłócanie spokoju publicznego, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zanieczyszczanie powietrza/środowiska) oraz 4939 zgłoszenia dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Śródmieściu (3022) i Trynku (1032).

Ponadto w 2021 r. usunięto z ulic miasta 27 wraków pojazdów.

Gliwicka Straż Miejska powstała w 1991 r. decyzją Rady Miejskiej. Na początku siedziba jednostki mieściła się w pobliżu budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa, później – w aktualnej siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Górnych Wałów 9 i w oficynie przy ul. Zwycięstwa 31. Od 2002 r. siedziba mieści się w budynku przy ul. Bolesława Śmiałego 2a.

W 1991 r. w jednostce służyło 20 strażników, obecnie jest ich 86. Łącznie w jednostce pracują 103 osoby. Ponad 30 lat temu średnia liczba zgłoszeń od mieszkańców wynosiła do 15 dziennie, aktualnie jest ich około 50.

(żms)/UM Gliwice(mf)
fot. UM Gliwice