Wciąż nie do końca znane są powody padania ryb w Kanale Gliwickim, a problem wydaje się nie mieć końca. W ostatnich dniach martwe sztuki zaczęły wypływać na powierzchnię wód na odcinku między śluzami Rudziniec i Sławęcice.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa przekazała na twitterze, że w Kanale Gliwickim stwierdzono duże występowanie alg. Wpis zamieszono w poniedziałek około południa. Niezależnie od tego, kilka godzin później tego samego dnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że dokonano oględzin dna kanału sonarem w poszukiwaniu beczek ze szkodliwą substancją.
Wody Polskie w Gliwicach w związku z tą sytuacją kontynuują działania. Na miejscu współpracę z jednostką podjęły WIOŚ, Straż Pożarna i PZW. Z uwagi na sukcesywne pojawianie się śniętych ryb na tej drodze wodnej, czynności służb prowadzone były również podczas weekendu. Padłe zwierzęta w dalszym ciągu są odławiane na bieżąco.
Na odcinku od śluzy Rudziniec do granicy z województwem opolskim usuwają je m.in. strażacy z gliwickiej PSP. W niedzielę w akcji brało udział 12 zastępów straży pożarnej (8 łodzi, 24 strażaków), w poniedziałek te siły są mniejsze – na miejscu przebywa obecnie 5 zastępów.
Ilość ryb oszacowano na ponad tonę. Stosowne czynności, mające na celu ustalenie przyczyn zdarzenia, podejmują na miejscu służby WIOŚ i PIW. Straż Pożarna wykonała badania dna kanału sonarem, nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów
– poinformowało w poniedziałek, 5 września, PGW Wody Polskie RZGW Gliwice. Występowania martwych ryb nie odnotowano natomiast na innych odcinkach tej drogi wodnej, na których kontynuowany jest również stały monitoring wód.
Jest on także prowadzony na znajdującym się na obszarze administracji Wód Polskich w Gliwicach fragmencie Odry, Odrzańskiej Drogi Wodnej (ODW) i innych cieków.
W celu uniemożliwienia przemieszczenia się śniętych ryb na pozostałe odcinki drogi wodnej, dnia 5 września br. wstrzymana została żegluga przez śluzy Sławięcice i Rudziniec na Kanale Gliwickim
– dodało RZGW.
Na pozostałych odcinkach Kanału Gliwickiego nie zaobserwowano występowania śniętych ryb. Wody Polskie w Gliwicach kontynuują stały monitoring wszystkich sekcji tej drogi wodnej, jak również rzeki Odry, ODW i cieków znajdujących się na obszarze ich administracji.
***AKTUALIZACJA***
We wtorek Wody Polskie przekazały najnowsze informacje na temat sytuacji w Kanale Gliwickim. Ilość śniętych ryb, jaka do tej pory została podjęta z wód tego odcinka Kanału, szacowana jest łącznie na około 3 tony. Martwe zwierzęta zostaną zutylizowane przez RZGW w Gliwicach.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wprowadził na terenie województwa śląskiego rozporządzenie porządkowe dotyczące zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego.
Zakaz dotyczy odcinka od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec. Rozporządzenie obowiązuje do 12 września włącznie. Zakaz dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego.
Decyzją wojewody śląskiego zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.
(żms), Wody Polskie, PSP Gliwice
fot. PSP Gliwice