Podobnie jak rok temu, i tym razem udało się wywalczyć nagrodę za kreatywność. Kajak studentów z gliwickiej uczelni jako jedyny został wykonany z betonowych płyt połączonych klejem.
Muszą być lekkie, wytrzymałe, szczelne a przede wszystkim szybkie – to cechy jakich oczekuje się od konstrukcji betonowych kajaków, które biorą udział w wyścigu BetonKanoRace. Są to europejskie regaty cieszące się od lat dużą popularnością studentów różnych uczelni z całej Europy.
Zawody nawiązują do amerykańskich Concrete Canoe Races, czyli uczelnianych wyścigów łodzi zbudowanych z betonu. Ich uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wiedzą technologiczną, ale również siłą fizyczną, wyobraźnią, a przy okazji poczuciem humoru.
BetonKanoRace co roku organizowane są w innym miejscu w Europie i przez inny uniwersytet. Najsilniejsze reprezentacje wystawiają w nich Holendrzy, Niemcy i Polacy. Tegoroczne zawody odbyły między 12 a 14 maja w Enschede we wschodniej Holandii. Dwuosobowe zespoły (męskie, żeńskie i mieszane) rywalizowały na dystansach 100, 200 i 400 metrów.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Gliwice reprezentowała męska drużyna Koła Naukowego Concrete działającego przy Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach.[/perfectpullquote]W ubiegłorocznych zmaganiach w holenderskim Arnhem studenci KN Concrete zdobyli pierwsze miejsce i puchar za najbardziej kreatywny projekt. Skonstruowany przez nich kajak o wdzięcznym przydomku Hornet (pol. „szerszeń”) przypominał bardziej rekina. Był jedyną konstrukcją zbudowaną w technologii płyt, gdzie liczyła się przede wszystkim jakość wykonania.
W tym roku studenci wystartowali w kajaku pod nazwą „Stellar Patrol”, który miał uczestników zabrać w kosmiczną podróż, dlatego też – na czas zawodów – byli oni przebrani za kosmonautów. Chociaż nie udało się zdobyć żadnego z pierwszych miejsc w wyścigu, po raz drugi z rzędu gliwiccy konstruktorzy zostali nagrodzeni za kreatywność.
(żms)/UM(mf)
fot. KN CONCRETE