Świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy i dofinansowanie do pobytu w żłobku. Wnioski przyjmuje ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsługuje ostatnio przyznawanie świadczeń, którymi jeszcze niedawno zajmował się OPS. Tak jest w przypadku tzw. „500+”. Od soboty dostępne będą wnioski w jęz. ukraińskim. Oprócz tego Zakład przyjmuje dokumenty w sprawie dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku.

 

Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty, 26 marca. Dlatego też już w najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę – 26 marca i w niedzielę – 27 marca, w godzinach od 9:00 do 15:00 będą otwarte placówki ZUS w Zabrzu i w Tarnowskich Górach, natomiast oprócz tego 26 marca – będzie także otwarty ZUS w Bytomiu i w Gliwicach (w godzinach od 9:00 do 15:00).

Pracownicy ZUS będą do dyspozycji obywateli Ukrainy, by pomóc im w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożeniu wniosku o świadczenie 500+

– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Serdecznie zapraszamy obywateli Ukrainy do skorzystania z tej oferty i odwiedzenia ZUS właśnie w weekend w wybranych placówkach, by założyć profil PUE i wysłać elektroniczny wniosek o świadczenie 500 plus – dodaje rzeczniczka.

Do wniosku o 500+ potrzebny PESEL

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500+ wcześniej obywatel Ukrainy musi posiadać swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek o świadczenie rodzinne. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędnym do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalny numeru PESEL, musi go mieć nadany zarówno rodzić jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego). Wszystkie te informacje dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS są dostępne na stronie internetowej Zakładu, także w języku ukraińskim.

Duże zainteresowanie infolinią w języku ukraińskim

Kilka dni temu – w poniedziałek, 21 marca, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Infolinia ZUS w języku ukraińskim już od pierwszego dnia uruchomienia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Konsultanci pierwszego dnia odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim

– wylicza Kopczyńska.

Ze statystyk wynika, że najwięcej zapytań dotyczyło spraw ogólnych dotyczących świadczeń rodzinnych i co należy zrobić, aby złożyć wniosek – o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Najwięcej dzwoniących zainteresowanych było wnioskiem 500+. 78 osób profilem PUE, a przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych. Większość informacji, o które pytali dzwoniący są dostępne na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl), także w języku ukraińskim.

Dopłaty do żłobka – wnioski również składamy do ZUS

Rodzice dzieci, na które nie zostanie przyznany państwowy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (czyli: dzieci pierwszych i jedynych w rodzinie; dzieci pierwszych z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte RKO; wszystkich dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. miesiąca oraz tych, które przekroczyły 36. miesiąc życia) będą mogli otrzymać specjalne dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Wnioski o to nowe świadczenie (w wysokości maksimum 400 zł miesięcznie) można składać od 1 kwietnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to co do zasady 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka. Przez opłatę rodzica rozumie się miesięczną opłatę ponoszoną przez rodzica z uwzględnieniem przyznanych zniżek.

Uwaga: do opłaty za pobyt dziecka nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka.

Dofinansowanie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez rodzica dochód.

Realizacja dofinansowania, tj. prowadzenie postępowania w sprawie jego przyznania i wypłaty, należeć będzie, tak jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz 500+, do ZUS.

Wniosek o ustalenie prawa do tego dofinansowania od 1 kwietnia br. będzie składać do ZUS rodzic. Jeżeli złoży on dokumenty w terminie 1 kwietnia – 31 maja, to prawo do dofinansowania zostanie ustalone od 1 stycznia 2022 r. Szczegóły na stronie www.zus.pl.

(mat. pras. ZUS, UM Gliwice)
fot. px, 24gliwice.pl, scr. Google Maps