„Świat człowieczy w witrażu” tematem kolejnego spotkania z cyklu „Światło w kolorze”. Wstęp jest wolny

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu „Światło w kolorze”. Tym razem tematem wykładu miejskiej konserwator zabytków będą przedstawione na witrażach sceny z pracującymi ludźmi.

 
Cykl „Światło w kolorze”, przygotowany i prowadzony przez Ewę Pokorską-Ożóg poświęcony jest odkrywaniu na nowo piękna gliwickich witraży. Ukryte we wnętrzach historycznych kamienic, delikatne i narażone na zniszczenia, niedostępne dla miłośników tych wyjątkowych zabytków, nadających światłu kolor, większości nie są znane.

Według wykazu, który opracowałam w 2000 roku, w kamienicach, budynkach użyteczności publicznej, zachowało się około 80 witraży i przeszkleń witrażowych. Obecnie pewnie jest ich dużo mniej. Tym bardziej trzeba o nich opowiadać – mówi autorka cyklu. Opowieść o gliwickich witrażach uzupełniona zostanie historią sztuki witrażowniczej.

Spotkanie czwarte zatytułowane „Świat człowieczy w witrażu” odbędzie się w piątek, 10 maja, w Willi Caro, o godzinie 17:00. Wstęp jest wolny.

Sceny z pracującymi ludźmi, motywy herbów, inicjałów umieszczonych na geometrycznym tle – to kolejna tematyka, od której nie stroni witraż. Obecnie niektóre z symboli są trudne do odczytania, a zbyt hermetyczna wiedza w kwestii rozumienia symboliki szklanych obrazów powoduje, że współcześnie odbieramy ich piękno powierzchownie i raczej dosłownie. Spróbujemy rozwikłać ukryty przekaz przynajmniej niektórych z nich.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Terminy i tematy kolejnych spotkań:

  • Piątek, 7 czerwca 2024, Willa Caro, godz. 17.00, spotkanie piąte: Nie tylko secesja. Witraże art deco;
  • Piątek, 4 października 2024, Willa Caro, godz. 17.00, spotkanie szóste: Witraż niejedno ma imię;
  • Piątek, 8 listopada 2024, Willa Caro, godz. 17.00; spotkanie siódme: Witraż i architektura;
  • Piątek, 6 grudnia 2024, Willa Caro, godz. 17.00, spotkanie ósme: Witraż w służbie sacrum.

(żms)/mat. Muzeum w Gliwicach

1 Komentarz
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze