Arena Gliwice była w piątek chyba najbezpieczniejszym miejscem w Gliwicach. To właśnie tutaj świętowano 100-lecie istnienia polskiej policji.
Za datę utworzenia policji na terenie Polski przyjmuje się 24 lipca 1919 roku. Wówczas Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, w mocy której powołano te służby mundurowe. Co roku w lipcu w jednostkach na terenie całego kraju obchodzona jest rocznica tego wydarzenia.
Z okazji święta w gliwickim garnizonie policji odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz stanowiska. Policjantom i pracownikom policji przekazane zostały także wyróżnienia w postaci medali i odznak.
Obok wyróżnionych funkcjonariuszy w obchodach wzięli udział komendanci tutejszych jednostek wojskowych, wojskowej komendy uzupełnień, straży miejskiej i straży pożarnej. W Arenie Gliwice obecni byli również przedstawiciele samorządu, m.in. prezydent Zygmunt Frankiewicz, a także prezydenci, burmistrzowie i sołtysi gmin na terenie powiatu.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Każdy z włodarzy jednostek samorządowych przekazał nagrody pieniężne dla policjantów, którzy najbardziej wyróżnili się zaangażowaniem w pełnienie obowiązków służbowych.[/perfectpullquote]Oprócz gratyfikacji finansowych przekazanych personalnie, policja w Gliwicach jest regularnie wspierana przez miasto, jednak zakres i sposób wykorzystania tej pomocy ustalają samorządowcy.
– Mamy swoje wymagania, to nie jest takie przekazywanie po prostu pieniędzy, tylko finansujemy na przykład dodatkowe służby. Sami wpływamy na to gdzie te służby są najbardziej potrzebne. Wspieramy w zakupach inwestycyjnych, w wyposażaniu komisariatów i komendy – mówi Zygmunt Frankiewicz.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Poziom zaufania do policji jest wysoki – według badania CBOS znajduje się na poziomie 79 % i jest najwyższy wśród instytucji państwowych. Dane CBOS pokazują też, że mieszkańcy czują się bezpiecznie.[/perfectpullquote]– Z naszych statystyk wynika, że dużo bezpieczniej jest w powiecie gliwickim, ale to rzecz naturalna, bo Gliwice to jest duże miasto, a każde duże miasto generuje dość sporą przestępczość. Najczęściej jest to przestępczość pospolita, są to drobne kradzieże, włamania, rozboje, zniszczenie mienia. To są takie typowe przestępstwa dla dużych miast, oczywiście, którym staramy się przeciwdziałać – mówi mł. insp. Marek Nowakowski, komendant Policji w Gliwicach.
(żms), Śląska Policja