Szczątki na gliwickiej Starówce. Cmentarzysko pod kościołem

Pół roku temu informowaliśmy o odkryciach przy ulicy Plebańskiej, gdzie przy okazji remontu Starówki, znaleziono średniowieczne narzędzia i naczynia ceramiczne oraz fragment drewnianego traktu.

Tym razem archeolodzy przeprowadzają wykopaliska za kościołem pw. Wszystkich Świętych, gdzie w ubiegłym tygodniu natrafili na ludzkie szczątki.

Jak powszechnie wiadomo, dawniej zmarłych chowano głównie na przykościelnych cmentarzach. Nie inaczej było w przypadku nekropolii za kościołem pw. Wszystkich Świętych.


– Cmentarz możemy datować na koniec XIII lub początek XIV wieku, jednak te szczątki pochodzą z początku XIX wieku. To była dość duża nekropolia – szacujemy, że znajduje się tam około stu pochówków. Na razie udało nam się dotrzeć do trzydziestu ? informuje nas Błażej Targaczewski z pracowni archeologiczno-dokumentacyjnej Archegis, która prowadzi badania archeologiczne na remontowanych uliczkach Starego Miasta.

Warto dodać, że pierwsze zwłoki pochowane na cmentarzu uległy zniszczeniu, częściowo na skutek kolejnych pochówków. Jak dodają archeolodzy, na placu za kościołem panowało spore zagęszczenie zmarłych.

Co teraz ze znalezionymi szczątkami?

– Kości po wyjęciu przekazywane są do antropologa, który bada wzrost, płeć i ewentualne choroby zmarłego. Następnie składa się je do poświęconej ziemi, w jakimś miejscu sacrum. Jest szansa, że zostaną pochowane w krypcie kościelnej lub na cmentarzu komunalnym – wyjaśnia Błażej Targaczewski.

To nie jedyne znaleziska z przeszłości, odkryte przez archeologów w ostatnich dniach. Na rozkopanym odcinku ulicy Bytomskiej odkryto fragmenty XIV-wiecznej drewnianej drogi.

(mpp)