Sześciu kandydatów na prezydenta, 294 chętnych do zostania radnym. Kto na listach?

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła listę komitetów, które będą ubiegać się w Gliwicach o mandaty do Rady Miasta.

Najmłodsi chętni mają 18 lat, najstarsi są grubo po siedemdziesiątce. „Na jedynkach” brakuje jednak niespodzianek, dominują głównie obecni radni.

W nadchodzących wyborach swoje drużyny wystawią Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, SLD Lewica Razem, Gliwice to my z Małgorzatą Tkacz-Janik i KWW Dariusza Jezierskiego Gliwiczanie. Do gry o Radę Miasta przyłączy się także Nowa Prawica w Gliwicach.
 


PREZYDENCI NA RADNYCH

Na listach kandydatów na radnych komitetu urzędującego prezydenta znalazł się Zygmunt Frankiewicz i dwaj z jego trzech zastępców (Adam Neumann i Piotr Wieczorek). To przede wszystkim wzmocnienie listy znanymi nazwiskami. Komitet zdobył cztery lata temu 9 mandatów, teraz będzie chciał powalczyć o jeszcze lepszy wynik.
 

PLATFORMA BEZ NIESPODZIANEK

Wydaje się, że główną konkurencją KdGZF będzie tradycyjnie Platforma Obywatelska. Na jej listach znajdują się wszyscy dotychczasowi radni (na jedynkach: Ewa Potocka, Zbigniew Wygoda, Urszula Więckowska, Janusz Szymanowski). Kandydat na prezydenta PO, poseł Borys Budka powalczy o pełną pulę i do Rady Miasta nie startuje.
 

NA JEDYNCE PIS LIDERZY… ABSENCJI I FREKWENCJI

Dobre sondaże ogólnopolskie być może przełożą się także na dobry wynik Prawa i Sprawiedliwości. Listę w pierwszym okręgu otwiera Zdzisław Goliszewski. To radny, który według naszego ostatniego rankingu, w ubiegłej kadencji opuścił najwięcej sesji Rady Miasta. Pozostałe „jedynki” to kandydat na prezydenta PiS Jarosław Wieczorek oraz radni Marek Kopała i Jarosław Gonciarz. Warto odnotować, że, dla odmiany, Wieczorek i Gonciarz znaleźli się wśród pięciu radnych, którzy przez całą kadencję nie opuścili ani jednej sesji.
 

SLD LICZY NA WIĘCEJ

SLD szykuje się do walki o przynajmniej cztery mandaty (obecnie partia ma dwa). Listę mają pociągnąć m.in. dwaj bracia Widuch. Marek, jest też kandydatem na prezydenta i obecnym radnym, młodszy Adam zasiadał w Radzie dwie kadencje wstecz. Wewnątrzpartyjne układanki zepchnęły na drugie miejsce na liście obecnego rajcę miejskiego Zbigniewa Grzyba.
 

DEBIUT JEZIERSKIEGO, TKACZ-JANIK i NOWEJ PRAWICY

Tylko 28 kandydatów, ale we wszystkich z czterech okręgów wyborczych wystawił do boju Dariusz Jezierski. Oprócz niego samego, listy otwierają Joanna Cichocka, Lesław Nowara i Wiesława Daszewska.
Sporo znanych nazwisk zgromadziła Małgorzata Tkacz-Janik. Liderka komitetu przyciągnęła do siebie osoby zaangażowane w ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego Gliwic, jak m.in. pasjonat historii Marian Jabłoński, przewodnicząca RO Wójtowa Wieś Joanna Bojarska-Chemali czy Grzegorz Sokalla ze stowarzyszenia Gliwickie Drzewa. Ciekawostką jest „jedynka” dla Szymona Kozioła. To młody, energiczny lider Ruchu Autonomii Śląska w Gliwicach.
Swoich kandydatów wystawi w Gliwicach także Nowa Prawica w Gliwicach.

W sumie o 25 miejsc w Radzie Miasta powalczą 294 osoby. To prawie 12 chętnych na jeden mandat.

Miasto zostało podzielone na cztery okręgi wyborcze, w których kandydują poszczególni kandydaci (według miejsca zamieszkania). Najmłodsi z nich mają 18 lat (Michalina Kuczyńska z PO i Michał Palatyński, Aleksandra Tomaszewska z Nowej Prawicy), a najstarsza jest Irena Wrzosek z Gliwice to my Małgorzaty Tkacz Janik (76 lat).

W wyborach prezydenckich PKW potwierdziła udział sześciu kandydatów: Borysa Budki (PO), Zygmunta Frankiewicza (bezpartyjny), Dariusza Jezierskiego (bezpartyjny), Małgorzaty Tkacz-Janik (bezpartyjna), Marka Widucha (SLD), Jarosława Wieczorka (PiS).

(msz)

Zobacz szczegółowe dane Państwowej Komisji Wyborczej