Szkieletor ożyje za rok. Jest sporo chętnych na lokale w biurowcu przy GCH

Wiele wskazuje na to, że za kilkanaście miesięcy znikną rusztowania przy budynku wchodzącym w skład kompleksu GCH. Budowa biurowca, która ruszyła pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia, ma zostać ukończona przy okazji oddania do użytku „średnicówki”.

Inwestor liczy, że sąsiedztwo DTŚ zwiększy atrakcyjność powierzchni komercyjnych w tzw. „szkieletorze”.

Prace przy 9-kondygnacyjnym biurowcu wznowiono w drugiej połowie 2013 roku. Obecnym właścicielem biurowca jest firma Gamla Poland, będąca spółką zależną gliwickiej firmy Radan. Zakończenie prac przy drugim gliwickim odcinku „średnicówki” wstępnie szacowane jest na wrzesień przyszłego roku. Czy mniej więcej w tę datę celuje inwestor z zakończeniem remontu „szkieletora”?

– Wiadomo, że niektóre inwestycje, zwłaszcza te drogowe, często ulegają opóźnieniu. Liczymy jednak na to, że uda nam się to razem spiąć – zakończenie naszej inwestycji z oddaniem gliwickiej części „średnicówki” do użytku kierowcom. Wtedy na pewno powierzchnie w biurowcu zyskają na atrakcyjności – przekonuje Magdalena Wesołowska z gliwickiej firmy Radan.

Przeznaczenie obiektu o kubaturze ponad 120 tys. m3 ma być stricte usługowo-komercyjne.

Jak przyznają przedstawiciele Radanu, zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców lub nabywców jest spore.

– Nie wiemy jeszcze, kto będzie wynajmował lub wykupywał powierzchnie. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy będą to sklepy, lokale, kancelarie czy gabinety lekarskie. Tak naprawdę, charakter budynku zostanie z grubsza określony, gdy poznamy najemców pomieszczeń na parterze i I piętrze. Mogę wstępnie zdradzić, że jest bardzo dużo chętnych – przyznaje Magdalena Wesołowska.

Dokumentacja techniczna budynku pozwala zwiększyć liczbę kondygnacji, jednak z uwagi na założenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, będzie to raczej niewykonalne.

Gdyby udało się oddać odnowiony biurowiec do użytku, zakończyłaby się jedna z dłużej prowadzonych inwestycji w mieście. Początki obiektu sięgają jeszcze lat siedemdziesiątych. Ówczesnym inwestorem było PSS ?Społem?, a projekt przewidywał utworzenie rozległego kompleksu handlowo-gastronomicznego oraz nowej siedziby spółdzielni. Z powodu braku funduszy zaniechano kontynuacji inwestycji. W 1994 roku oddano do użytku handlową część (GCH).

W kolejnych latach „szkieletor” przechodził z rąk do rąk – właścicielem obiektu był m.in. Polski Koncern Naftowy Orlen, który zamierzał utworzyć tam swój regionalny oddział.

Ponownie skończyło się jedynie na planach i projektach, a budynek zakupiła firma Gamla Poland, której przedstawiciele w styczniu 2010 roku zapowiadali oddanie do użytku wyremontowanego budynku najpóźniej w 2011 roku. Miały znaleźć się tam powierzchnie biurowe pod wynajem oraz lokale handlowe i gastronomiczne.

(mpp)