Szkodliwy i rakotwórczy pył w powietrzu. Dzisiaj pozostanie w domu będzie zdrowsze niż spacer

W Gliwicach i innych miastach na Śląsku przekroczone są normy dotyczące stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje, żeby dzieci i osoby starsze nie wychodziły dzisiaj z domu. Od początku listopada przekroczono normy na zawartość szkodliwego pyłu w powietrzu. Wczoraj sytuacja była już jednak alarmująca.

W piątek, 6 listopada, województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu, w ciepłej polarno-morskiej masie powietrza. Pogoda jest praktycznie bezwietrzna, co tylko pogarsza sprawę.


– W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Ostrożność muszą zachować szczególnie osoby starsze, cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca, astmatycy i dzieci. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. Najlepiej w sytuacji, gdy jakość powietrza jest fatalna, nie wychodzić z domu, lub ograniczyć pobyt na powietrzu do minimum. Warto nawet pozamykać okna.

[pullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Podobna sytuacja ma miejsce każdego roku w sezonie grzewczym.[/pullquote]

Najgorzej jest przy chłodnej i bezwietrznej pogodzie, wtedy stężenia pyłu zawieszonego przekraczają wielokrotnie dopuszczalną normę, która wynosi 50 mikrogramów/m3. Sytuacja taka w niektórych miastach na Śląsku utrzymuje się nawet do 144 dni w roku. W sezonie grzewczym przekroczone są również normy dla jeszcze bardziej szkodliwego dla naszego zdrowia, rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, główną przyczyną złej jakości powietrza w okresie sezonu grzewczego jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, czyli tzw ?niska emisja? ze względu na małą wysokość kominów, z których emitowane są zanieczyszczenia.
Na terenie Śląska, poza emisją z budynków indywidualnych, występującą głównie w małych i średnich miejscowościach, problem tego typu emisji występuje również w dużych miastach, i związany jest ze starą zabudową mieszkaniową wielorodzinną (tzw. ?familoki?).

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Przyczyną złej jakości powietrza w okresie sezonu grzewczego jest emisja z indywidualnego ogrzewania.[/pullquote]

– Ta szkodliwa emisja powodowana jest głównie spalaniem paliw złej jakości, w bardzo wielu przypadkach w starych paleniskach, o słabych parametrach energetycznych. Podobny problem występuje również w małych firmach produkcyjno-usługowych, z których emisja nie wymaga uzyskania pozwolenia. W okresie od maja do września przekroczenia normy dla pyłu zawieszonego występują sporadycznie, ale wysokie i bardzo wysokie poziomy stężeń w okresie zimowym powodują przekroczenie normy rocznej wynoszącej 40 ?g/m3 – wyjaśnia WIOŚ.

Wojewoda śląski apeluje również do mieszkańców, by nie palili w piecach węglem, tylko jeśli mogą to w czasie największego zanieczyszczenia powietrza korzystali grzejników elektrycznych lub gazowych.

Sytuację można na bieżąco śledzić na Śląskim Monitoringu Powietrza.