Trwają przygotowania do modernizacji budynku Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego 20. Choć zakres inwestycji nie będzie szeroki, każda zmiana w będącym w fatalnym stanie obiekcie może poprawić jakość obsługi pacjentów.
– Zakres prac obejmować będzie ocieplenie ścian piwnic, podłogi strychu i stropu nad ostatnią kondygnacją, wymianę okien, zainstalowanie paneli solarnych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz czyszczenie elewacji – wymienia Maja Lamorska-Gorgol z biura rzecznika prasowego Prezydenta Gliwic.
Przedsięwzięcie zaplanowane jest na 2019 rok, ale jego powodzenie uzależnione jest od zdobycia zewnętrznego finansowania. [perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Miasto zamierza sięgnąć po środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego. Urzędnicy zastrzegają, że tylko takie rozwiązanie pozwoli na realizację zadania.[/perfectpullquote]
Już teraz jednak podpisano umowę wartą 11 tys. 931 złotych na opracowanie analizy wykonalności przedsięwzięcia. Zajmie się nim firma eReR Group, spółka doradcza w zakresie pozyskiwania środków pomocowych z Unii Europejskiej.
– Ponieważ budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, elewacja nie zostanie docieplona, a jedynie wyczyszczona. Tym samym elewacja zewnętrzna nie ulegnie zmianie
– wyjaśnia Maja Lamorska-Gorgol.
Przypomnijmy, dawny szpital wojskowy funkcjonuje obecnie jako jedna jednostka wspólnie z dawnym szpitalem „miejskim”. Placówki pod szyldem Szpitala Miejskiego numer 4 działają od października 2017 roku. Połączenie, jak argumentowali urzędnicy, to próba szukania oszczędności i zwiększenie szans na dofinansowanie z NFZ.
Niezależnie od planowanej „małej modernizacji” przy Zygmunta Starego, trwają prace nad budową nowego budynku przy ul. Kościuszki (na tyłach obecnej placówki). Niestety w tle zawirowań personalnych, które wstrząsnęły gliwickim szpitalnictwem w ubiegłym roku, urzędnicy przesunęli termin oddania nowego obiektu dla pacjentów o dwa lata – dopiero na 2022 rok. Koszt rozbudowy szacuje się na blisko 150 mln złotych. Cała inwestycja ma zostać sfinansowana z miejskiego portfela.
(msz)