Autostrady rowerowe połączą miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na początek wybudowane zostaną cztery, łącznie ma być ich 8. Wśród tych, które realizowane będą w pierwszej kolejności, znalazło się połączenie na trasie Gliwice-Katowice.
W piątek przedstawiciele 11 samorządów, przez których miejscowości przebiegną 4 velostrady, podpisali porozumienie o rozpoczęciu budowy szybkich dróg rowerowych w GZM. To: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Sosnowiec, Świętochłowice, Zabrze.
Nasze miasto reprezentował wiceprezydent Mariusz Śpiewok, który podkreślał, że podpisane porozumienia to efekt ścisłej współpracy miast i gmin w ramach Metropolii.
– Ta współpraca daje wymierne efekty. Dzięki szerszemu spojrzeniu łączymy nasze miasta. W Metropolii możemy poszczycić się świetnymi drogami. Stale doskonalimy transport publiczny. Niedawno ogłaszaliśmy nowe inwestycje kolejowe. Teraz inaugurujemy projekt rowerowy. Chcemy, by rower był używany przez mieszkańców nie tylko do rekreacji, ale również jako codzienny środek transportu. Dlatego wspólnie, w ramach podregionu gliwickiego oraz całej Metropolii, rozpoczynamy projekt budowy velostrad. Celem jest powstanie spójnej sieci rowerowej łączącej miasta aglomeracji. Jest to kolejny dowód na to, że we współpracy tkwi nasza siła – podkreślał Śpiewok.
Trasa, która połączy Gliwice z Katowicami, przebiegać będzie po drodze przez miejscowości takie, jak Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice i Chorzów. Jej długość to 30 km.
Wyznaczone zostały już przebiegi, odbyły się przejazdy w terenie i wypracowano wspólne założenia, uwzględniające przebieg miejskich sieci dróg rowerowych oraz planowane nowe inwestycje (np. centrum przesiadkowe). Chodzi o to, by velostrada była „kręgosłupem”, do którego będą docierać „ości”, czyli lokalne drogi rowerowe
– informuje rzeczniczka G-ZM, Kamila Rożnowska.
Velostrada na terenie naszego miasta będzie przebiegała w znacznej mierze w śladzie istniejących, realizowanych lub planowanych dróg rowerowych. Długość tego odcinka wyniesie około 5,5 km.
Początek będzie stanowił plac Piłsudskiego, skąd dalej – aleją Przyjaźni, przez ulice Dworcową, Częstochowską (wiaduktem nad DTŚ), Jagiellońską, Szarą i Zabrską (w tym wiaduktem nad torami) – rowerzyści dojadą do ul. Chorzowskiej. Wzdłuż niej poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa wiodąca do skrzyżowania z ul. Wolności oraz ul. Knurowską w Zabrzu.
Realizacja pierwszych 4 inwestycji, a zatem i tej rozpoczynającej się w Gliwicach, ruszy w 2023 roku, kolejne przewidziano w 2024 roku. Łączna długość wszystkich ośmiu tras wyniesie 120 km.
Velostrady to szybkie drogi rowerowe, w większości odseparowane od jezdni i ruchu samochodowego. Dzięki ich powstaniu, mieszkańcy otrzymają możliwość bezpiecznego przejazdu na jednośladzie pomiędzy miastami Metropolii.
– Velostrady zintegrują jeszcze bardziej miasta i gminy. Dotychczas miasta GZM budowały lokalne drogi, realizując tylko nieliczne inicjatywy z miastami sąsiednimi – mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Zanim powstała metropolia, było to trudne zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. Dzięki temu, że działamy razem w ramach GZM, realizacja tego typu ponadlokalnych inwestycji jest zdecydowanie usprawniona. Powstanie Velostrad GZM zostanie w całości sfinansowane z budżetu Metropolii i dotacji zewnętrznych, o które będziemy się ubiegać na ten cel – podkreślał przewodniczący.
Całość uzupełni rower metropolitalny
Jak zaznaczają przedstawiciele G-ZM, ważne jest również, aby było czym jeździć po velostradach. A będzie, bo w przyszłym roku ma zostać uruchomiony Rower Metropolitalny, czyli system wypożyczalni rowerów miejskich.
– Będzie działał przez cały rok. Płatność za wypożyczenie będzie docelowo odbywać się za pomocą tej samej aplikacji, dzięki której kupimy bilety komunikacji miejskiej. W systemie będzie ok. 8 tys. rowerów, a stojaki będą rozmieszczone w wielu lokalizacjach. Ponadto zostanie uruchomiona długoterminowa wypożyczalnia rowerów elektrycznych – informuje rzeczniczka G-ZM.
(żms)/G-ZM
fot./grafika: G-ZM, px