W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy na Górnym Śląsku stać będzie sto dziewięć takich urządzeń.
Producent przedstawił już pierwsze wizualizacje stacjonarnych automatów doładowywania kart. Centralną częścią urządzenia, przypominającego wyglądem bankomat, będzie duży, 15-calowy, dotykowy wyświetlacz.
Po jego prawej stronie znajdziemy strefę uiszczania opłat przystosowaną zarówno do przyjmowania gotówki, jak i kart płatniczych.
– Zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie wdrożenia systemu ŚKUP, automaty przygotowane będą także na przyjęcie przez Polskę waluty euro. W dolnej części urządzenia umieszczona będzie natomiast kieszeń, z której odebrać będzie można zamówiony produkt: kartę ŚKUP na okaziciela lub papierowy bilet. Wielofunkcyjne urządzenia będą bowiem nie tylko wydawać i doładowywać karty, ale także służyć jako biletomaty – informuje Anna Koteras z KZK GOP.
Dodatkowym ułatwieniem dla pasażerów będzie ilość nowych urządzeń. We wrześniu 2012 r. na ulicach śląskich miast powinno stać ich już co najmniej 40 sztuk.
W kolejnych miesiącach przybywać będą następne, a w maju 2013 roku zainstalowane powinny być już wszystkie 109 automatów.
W Gliwicach pojawi się 10 automatów.
– Docelowo w każdym z 21 miast biorących udział w projekcie pojawi się przynajmniej jeden stacjonarny automat ŚKUP. Równolegle do 109 urządzeń samoobsługowych, funkcjonować będzie także 410 modułów zainstalowanych w biorących udział w projekcie urzędach i instytucjach gminnych. Karty doładowywać będzie można także w przeszło 800 dotychczasowych punktach dystrybucji biletów – tłumaczy Anna Koteras.
Automaty dostarczy niemiecka firma Hoeft & Wessel.
Przypomnijmy, że ŚKUP to wielofunkcyjna karta, która połączy w sobie bilet komunikacji miejskiej, nośnik podpisu elektronicznego oraz tzw. e-portmonetkę, umożliwiającą płacenie za usługi w kilkuset śląskich urzędach i instytucjach miejskich. Proces jej wdrażania realizuje konsorcjum firm Asseco Poland oraz BRE Bank.