Tak będzie wyglądała nowa siedziba szkoły muzycznej. Trwa przetarg na modernizację

Przeprowadzka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego z ul. Siemińskiego na Ziemowita 12 wchodzi w ostatnią fazę. Miasto do 7 września czeka na oferty w przetargu na modernizację szkolnego gmachu.

Zakres prac obejmie m.in. przebudowę zjazdu z ul. Królowej Bony, budowę ciągów pieszych i parkingu (na około 40 miejsc), oświetlenie gmachu. Duże zmiany zajdą wewnątrz budynku: zostaną wymienione podłogi, stropy dachowe, pokrycie dachowe, okna, drzwi i najważniejsze instalacje. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie opierał się na przygotowanym w 2019 roku projekcie firmy Marzec Instal-Tech z Krakowa.

Budynek przy ul. Ziemowita 12, gdzie wkrótce wprowadzi się PSM.

Według założeń projektantów, w nowej siedzibie PSM powstaną sale prób dla orkiestry i chóru oraz biblioteka. Dobudowana zostanie także winda, która ma pomóc w przemieszczaniu się osobom z niepełnosprawnościami, a także pozwoli na transport instrumentów. Obecna sala gimnastyczna zmieni się w salę koncertową z prawdziwego zdarzenia. Będzie miała odpowiednią akustykę i pomieści 270 osób.

Sala koncertowa powstanie na terenie obecnej sali gimnastycznej.

Przypomnijmy, o przeprowadzce gliwickiej PSM mówiło się już od dawna. Wcześniej rozważano inne lokalizacje, m.in. działkę przy dawnej Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Śliwki, na której miał powstać zupełnie nowy budynek. Inną propozycją Miasta było przeniesienie PSM na teren Nowych Gliwic przy ul. Bojkowskiej. Ten wariant został jednak odrzucony przez muzyków ze względu na dużą odległość od centrum miasta.

Budynek przy ul. Ziemowita 12 ma przede wszystkim dać szkole nowe możliwości. Obecnie do PSM uczęszcza 450 słuchaczy. Zainteresowanie kształceniem muzycznym jest jednak znacznie większe, a możliwości lokalowe przy Siemińskiego są ograniczone.

Wizualizacja nowej sali kameralnej.

CO Z OBECNĄ SIEDZIBĄ PSM?

Zagadką pozostaje natomiast przyszłość obiektu przy ul. Siemińskiego. Jeszcze dwa lata temu wiele wskazywało, że neoklasycystyczny budynek zostanie wystawione przez miasto na sprzedaż. Aktualnie jednak możliwy jest też inny scenariusz.

– Jeszcze nie zapadła decyzja co do przeznaczenia nieruchomości przy ul. Siemińskiego. Obecnie analizowana jest możliwość jej wykorzystania na potrzeby miasta – mówi Maja Lamorska-Gorgol z biura prasowego prezydenta Gliwic.

Obecna siedziba gliwickiej PSM.

W obecnej siedzibie PSM do końca wojny znajdowały się niemieckie wydziały urzędu miasta. Po wojnie, do czasu przekazania szkole, również urzędy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ludomira Różyckiego funkcjonuje w budynku od 1954 roku. Od początku istnienia szkoły ukończyło ją około 1600 absolwentów.
(msz)
wizualizacje: Marcin Marzec INSTAL-TECH