Tak mogłaby wyglądać okolica dworca PKP. Koncepcja nowych budynków przy ul. Zwycięstwa i Okopowej

Czy przy ul. Zwycięstwa i w rejonie ul. Okopowej mogłyby w przyszłości powstać narożne budynki o wielofunkcyjnym charakterze? Taką koncepcję przygotował student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i dostał za to nagrodę od prezydenta Gliwic.

 
Grzegorz Szczepański został nagrodzony w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o Gliwicach. Przedstawił projekt koncepcyjny „Narożniki Gliwickie”. Jeden z nich mógłby powstać w okolicy wyburzonych niedawno budynków przy ulicy Okopowej, drugi zaś na niezagospodarowanej działce na skrzyżowaniu ulicy Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego (kiedyś stanowiła nieatrakcyjny skwer z lampką Vattenfalla, dziś po przebudowie dróg w najbliższej okolicy aż prosi się o sensowne zagospodarowanie).

Antywizytówka miasta

O budynkach i miejscach witających przyjezdnych, którzy zawitają do Gliwic od strony stacji kolejowej pisaliśmy wielokrotnie (np. w kontekście planowanych zmian przed samym dworcem oraz w kontekście Eurowizji Junior). Zwracali uwagę na to także nasi Czytelnicy. Od strony ulicy Okopowej opuszczone (i szpetne) budynki, zaś przy wlocie w ulicę Zwycięstwa ogromne bannery reklamowe wiszące na ścianach kamienic nad zaniedbanym zieleńcem. Podobne odczucia miał autor nagrodzonej pracy dyplomowej.


Jako osoba, która na początku swoich studiów bardzo często podróżowała pociągiem, za każdym razem wychodząc z dworca PKP byłem niejako zmuszony do korzystania z tej przestrzeni, która jeszcze przed obecnymi inwestycjami była w nie najlepszym stanie, a nawet po ich zakończeniu wciąż obie lokalizacje pozostaną lukami w zabudowie. A trzeba zaznaczyć że jest to wizytówka miasta i w ten sposób witamy osoby przyjeżdżające zarówno pociągiem jak i wysiadających z CP, idących w kierunku centrum – mówi nam autor nagrodzonej pracy.

Kolejnym argumentem, bardziej architektoniczno – urbanistycznym jest fakt że to miejsce otwiera najważniejszą Oś urbanistyczną miasta, biegnącą wzdłuż ulicy Zwycięstwa, pomiędzy dworcem a rynkiem

– dodaje Szczepański.

Miasto już od pewnego czasu przygotowuje się do wprowadzenia zmian w tej części centrum. Jeszcze w wakacje, przed rozbiórką budynków przy ulicy Okopowej, a niejako przy okazji przebudowy dróg po południowej stronie dworca, we wspomnianych wcześniej lokalizacjach wykonano przyłącza. Rzecznik prezydenta Gliwic informował nas wówczas, że prace te zrealizowano na tym etapie, by nie było potrzeby późniejszego ingerowania w wykonaną nawierzchnię. Teraz samorząd, jak podkreślał prezydent Gliwic podczas przyznawania nagród w konkursie, otrzymał „istotną podpowiedź w przyszłych procesach planowania miasta”. Czy jednak skorzysta z takiej koncepcji?

– Inwestycja w kształcie zaproponowanym w pracy z pewnością bardzo dobrze wpisałaby się w trwającą rewitalizację tego obszaru. Czy ma szansę na urzeczywistnienie? Trudno powiedzieć. Trzeba pamiętać, że jest to praca magisterska, a nie projekt budowalny. Komisja konkursowa nie weryfikowała czy propozycja spełnia wszystkie wymogi prawa budowlanego czy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia rzecznik gliwickiego magistratu, Łukasz Oryszczak.

Projektowanie budynków to w naszych realiach prawnych bardzo skomplikowany proces z wieloma nieoczywistymi ograniczeniami. Działki, których dotyczy koncepcja są miejskie. Trudno jednak sobie wyobrazić, aby w obecnej sytuacji finansowej samorządów miasto podjęło się ich zabudowy

– dodaje Oryszczak.

Rzecznik podkreśla, że w miejscach tych powinny powstać obiekty usługowe, lub usługowo mieszkalne, które z uwagi na lokalizację i wspomnianą funkcję powinny być inwestycjami prywatnymi, a nie publicznymi.

– Wyznajemy zasadę, że miasto nie powinno konkurować z podmiotami biznesowymi w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, a swój potencjał inwestycyjny wykorzystywać raczej w miejscach, które nie interesują prywatnych podmiotów. Praca pana Szczepańskiego jest zdecydowanie ciekawą propozycją, która powinna inspirować oraz skłaniać do refleksji nad możliwymi zmianami w obrębie ścisłego centrum miasta. Jest to bowiem lokalizacja z ogromnym (jak widać) potencjałem zmiany. A prowadzona obecnie rewitalizacja tego obszaru znacząco zwiększy jego atrakcyjność – podsumowuje rzecznik prezydenta Gliwic.

Grzegorz Szczepański, za pracę pt. „Narożniki Gliwickie. Projekt koncepcyjny zespołu wielofunkcyjnych budynków narożnych na skrzyżowaniu ulic Zwycięstwa i Getta Warszawskiego w Gliwicach”, otrzymał nagrodę główną w wysokości 4 tys. zł.

Żaneta Mrozek-Siewierska
wizualizacje: Grzegorz Szczepański