Takich miejsc jest wciąż zbyt mało. Dwa utworzono na terenie gliwickiej onkologii

fot. Ewa Krzak

Komfortka to w cywilizowanym świecie powinna być rzecz oczywista, a jednak wciąż żyjemy w kraju, gdzie zbyt wysoki krawężnik może utrudnić życie osobie poruszającej się na wózku, nie mówiąc już o innych, bardziej intymnych potrzebach. Co to za miejsce? To pomieszczenie, które pozwala na wykonanie zabiegu higienicznego osobie z niepełnosprawnością.

 
Komfortka w Gliwicach powstała w minionych latach np. w centrum handlowym Forum, jednak wciąż zbyt mało jest takich miejsc. Mówiąc dosadniej – w instytucjach zajmujących się zdrowiem publicznym jest ich niewiele, skoro gliwicki Instytut Onkologii informuje, że jest pierwszym w Gliwicach i jednym z nielicznych w kraju, posiadającym takie zaplecze.

Jedna z nich działa już od początku ubiegłego roku. Zlokalizowana jest w wyremontowanej, obszernej toalecie dla osób z niepełnosprawnościami (pomieszczenie nr 2.027) na II piętrze budynku klinicznego, w Przychodni Przyklinicznej. Lokalizacja jest nieprzypadkowa, bo znajdują się tu gabinety obsługujące chorych z guzami mózgu, Poradnia Transplantacyjna i Poradnia Leczenia Bólu – informuje NIO Gliwice.


Kolejna komfortka powstała niedawno w ogólnodostępnej toalecie dla pacjentów (pomieszczenie nr 0.019) na parterze budynku klinicznego, obok gabinetów lekarskich w Zakładzie Radioterapii. Ta ostatnia wymaga jeszcze doposażenia, ale już można z niej śmiało korzystać

– dodaje Instytut.

W komfortkach zlokalizowanych na terenie Onkologii znajduje się muszla klozetowa, kosz na nieczystości, umywalka oraz kozetka pełniąca funkcję dużego przewijaka, która może zmieścić i udźwignąć osobę dorosłą. Komfortki maja na tyle dużą powierzchnię, by swobodnie zmieścił się wózek inwalidzki pacjenta z niepełnosprawnością, a także jedna lub dwie osoby towarzyszące.

Warto podkreślić, że pomieszczenia pielęgnacyjne o nazwie changing places coraz częściej funkcjonują za granicą w światowej bazie ogólnodostępnych toalet. W Polsce z inicjatywą ich tworzenia, ujętą w akcję „Przewijamy Polskę”, wystąpiła koalicja pięciu organizacji. Wśród nich znalazła się Fundacja NieOdkładalni z Gliwic. Pomieszczenia pielęgnacyjne zyskały także polską nazwę KOMFORTKI, wyłonioną w drodze otwartego konkursu – zaznacza Instytut.

Jak dodaje, w Gliwicach promotorką tej inicjatywy jest radna – Agnieszka Filipkowska z gliwickiego magistratu, reprezentująca środowisko osób z niepełnośprawnościami, która w ubiegłym roku zwróciła się z prośbą o utworzenie w Instytucie komfortki (a prośba ta została spełniona).

Dzisiaj, wraz z Dominiką Chabin – prezeską Fundacji Nieodkładalni, pani Agnieszka Filipkowska odwiedziła nasz Instytut dziękując za szybką reakcję na interwencję. Celem wizyty było również to, aby za przykładem naszego szpitala propagować akcję „Przewijamy Polskę” i zachęcić inne placówki ochrony zdrowia do tworzenia komfortek. W niedalekiej przyszłości planowane jest utworzenie bazy oraz mapy komfortek utworzonych w różnych punktach Gliwic. Nasze instytutowe komfortki z pewnością się na niej znajdą – podsumowuje NIO.

(żms)/NIO Gliwice
Fot. Ewa Krzak / NIO Gliwice

7 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze