Taksówki w Polsce – wieloletnia stagnacja czy nieustanny rozwój?

Wielu z nas przejazd taksówką kojarzy się z kursem wiekowym mercedesem z kierowcą w kamizelce za kierownicą. To jednak wizja osób, które prawdopodobnie dawno nie korzystały z usług firm taksówkowych, bo przez ostatnie lata zmieniło się wiele.

 
Najpoważniejszym impulsem dla rozwoju usług taksówkowych w ostatnich latach było pojawienie się wielu alternatywnych sposobów podróżowania. Aplikacje typu Uber czy Bla Bla Car skutecznie przejęły część rynku. Wciąż rozwija się w większych miastach komunikacja publiczna oferująca coraz wyższy standard i korzystniejsze połączenia. Dlatego w polskich firmach taksówkowych pojawiły się zmiany.
 

Wsparcie technologiczne

 
Przede wszystkim nie trzeba już martwić się o gotówkę w portfelu ani biegać do kiosku żeby rozmienić duże nominały. Rosnący trend płatności bezgotówkowych sprawił, że również kierowcy taksówek wyposażyli się w terminale, przez co uregulowanie opłaty za kurs jest dużo prostsze niż dawniej. O krok dalej poszły większe korporacje, które na wzór popularnego Ubera zaoferowały swoim klientom możliwość zamawiania kursu poprzez aplikację mobilną. Sami kierowcy również przestali zdawać się jedynie „na pamięć”, korzystają za to z profesjonalnych aplikacji informujących na bieżąco o korkach, co znacznie usprawnia całą podróż.
 


Nowsze, ekologiczne pojazdy

 
Wymagania klientów taksówek wzrosły. Od auta, którym będą podróżować, oczekują m.in. klimatyzacji i spełnienia określonych norm ekologicznych. Według najnowszych raportów WHO polskie miasta wciąż stanowią czołówkę najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji w Europie. Nie dziwi więc fakt, że podróżujący taksówkami coraz mniej przychylnie patrzą na wiekowe pojazdy z napisem TAXI. Krok w kierunku niższej emisji poczyniono np. we Wrocławiu, który przoduje w Polsce pod względem liczby elektrycznych taksówek. Poza poprawą jakości powietrza korzyści z takich usprawnień jest więcej. Koszt przejazdu autem elektrycznym jest mniejszy, podobnie jak ubezpieczenie, na przykład takie jak oferowane na stronie https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych wspiera ekologiczne rozwiązania na drogach. Podobnie jest z samorządami, które umożliwiają elektrycznym pojazdom poruszanie się buspasami. Kolejne miasta wzbogacają ofertę o samochody zasilane energią elektryczną bądź hybrydy. Rzutuje to również na jakość wyposażenia aut, w których można np. naładować smartfon.

(materiał partnera)