Te budynki od lat szpeciły centrum Gliwic i „witały” przyjezdnych. Ruszyła rozbiórka przy ulicy Okopowej

W rejonie gliwickiego dworca od lat straszą budynki, które wkrótce, na zlecenie miasta, zostaną wyburzone. Na początku października zawarto umowę na budowę drogi technologicznej i prace odtworzeniowe dla wykonania rozbiórek przy ul. Okopowej 5. Prace już ruszyły.

 
Pozwolenie na rozebranie tych nieruchomości wydane zostało jeszcze w wakacje. Chodzi o (jak wynika z dokumentu) cztery przylegające do siebie budynki usługowe.

Przekazanie terenu rozbiórki nastąpiło 17 października. Planowane jest rozebranie wszystkich obiektów wskazanych w pozwoleniu na rozbiórkę, a kolejność wykonywania rozbiórek będzie wynikała z technologii – poinformował Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.


Dwa tygodnie wcześniej, 3 października, miasto zleciło zabrzańskiej firmie DEVELOPER I RECYKLING SP. Z O.O. zadanie pn. Budowa drogi technologicznej i prace odtworzeniowe dla wykonania rozbiórek budynków przy ul. Okopowej 5. Termin zakończenia umowy to 12 grudnia br. Realizacja tego przedsięwzięcia pochłonie 36,5 tys. złotych.

Prace już się rozpoczęły

Ostatnio w opuszczonym od dawna budynku przy ul. Okopowej 5, w którym niegdyś mieścił się sklep z częściami samochodowymi, w najwyższej kondygnacji usunięte zostały prowizoryczne zaślepienia otworów okiennych. Wewnątrz widać już pracującą ekipę. Z kolei wzdłuż ściany budynku pozbawionej okien, równoległej do ulicy Okopowej, usunięto płytki chodnikowe.

Co mogłoby tu powstać?

Pytaliśmy miasta, czy w rejonie ul. Okopowej, a także po drugiej stronie ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego (działka 103/2, na której znajduje się zaniedbany skwer, gdzie kiedyś stała lampka Vattenfalla) planowane są nowe budynki, udzielono nam dosyć ogólnej informacji.

– Przyłącza są wykonywane już teraz, aby w przyszłości nie było potrzeby ingerowania w nawierzchnie wykonywane obecnie w ramach budowy centrum przesiadkowego – wyjaśniał w drugiej połowie lipca Łukasz Oryszczak.

Decyzja co do zagospodarowania tego terenu jeszcze nie zapadła. Zostanie podjęta po zakończeniu budowy Centrum Przesiadkowego

– poinformowała Maja Lamorska-Gorgol z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Pod koniec września br. miasto zawarło kolejną umowę z Orange Polska, której termin realizacji właśnie dobiega końca. Nazwa zadania nadal sugeruje, że podłączenie do sieci tego operatora ma nastąpić dla projektowanego budynku biurowo – usługowego na działce 103/2 (zaniedbany skwer przy ul. Zwycięstwa) oraz 121/2+126+128 (ul. Okopowa) w ramach zadania „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach”.

(żms)
fot. 24GLIWICE/ŻMS