Te dane zaskakują. Na tle regionu Gliwice są czytelniczą „potęgą”

61 284. Tyle książek średnio w ciągu miesiąca wypożyczają Gliwiczanie.

Ile z nich zostanie przeczytanych, nie wiadomo, ale dane te napawają optymizmem, bo pod względem czytelnictwa wypadamy lepiej niż mieszkańcy innych śląskich miast.

W skali kraju z roku na rok spada ilość przeczytanych przez Polaków książek. Gliwiczanie nie podążają jednak za tym trendem i jak wynika z danych Miejskiej Biblioteki Publicznej ? liczba czytelników wciąż rośnie.


– W tym roku do września mamy już 38 838 zarejestrowanych czytelników, czyli tych, którzy przyszli wypożyczyć jakąś pozycję. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące więc jest to naprawdę dobry wynik ? informuje Bogna Dobrakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

mbp6

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Dla porównania w 2010 roku było ich 36 253, trzy lata później 39 436, a w 2015 roku już ponad 43 tysiące. Bibliotekarze szacują, że w tym roku znów może być ich więcej.[/perfectpullquote]

Wśród zarejestrowanych czytelników znajdują się nie tylko Ci, którzy wypożyczają książki, ale też słuchacze audiobooków czy osoby korzystające ze zbioru płyt DVD lub gier. Jednak wciąż z oferty bibliotek najchętniej wybieramy książki.

mbp2

– Zdecydowanie wciąż tradycyjna książka cieszy się największą popularnością. W bieżącym roku statystyki prowadzone od stycznia do września wykazują, że użytkownicy 19 bibliotek składających się na sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach wypożyczają średnio miesięcznie 61 284 książki ? podkreśla Bogna Dobrakowska.

Te dane mogą zaskakiwać tym bardziej, że ogólnopolska tendencja jest odwrotna.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Opublikowane w 2016 roku przez Bibliotekę Narodową badania pokazały, że 63 proc. Polaków nie przeczytało w ostatnim roku ani jednej książki.[/perfectpullquote]

Przeczytaniem 1-2 książek pochwaliło się 17 proc. wszystkich badanych, czyli niemal połowa, która składa się na 37 proc. czytających. Ok. 45 proc. wszystkich czytających Polaków przeczytało w ciągu roku tylko jedną książkę.

Choć trend spadkowy obserwowany jest na całym świecie to większość krajów Europy regularnie przekracza 50- procentowy próg czytelnictwa. Polska nie.

mbp3

Tym bardziej cieszyć może czytelnicze zaangażowanie gliwiczan. Bo dobrze wypadamy również na tle województwa.
W 2015 roku wskaźnik zasięgu czytelnictwa w województwie śląskim wyniósł 18 czytelników w przeliczeniu na 100 mieszkańców, natomiast w Gliwicach na taką liczbę mieszkańców przypadło aż 24 czytelników.
Natomiast średnia wypożyczeń książek, czasopism, zbiorów specjalnych na zewnątrz i na miejscu w bibliotekach w przeliczeniu na 100 mieszkańców w województwie śląskim w 2015 roku wynosi 406, a w Gliwicach aż 505.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Jak wskazują statystyki, najliczniejszą grupę wśród gliwickich czytelników stanowią osoby w wieku od 25 do 44 lat.[/perfectpullquote]

Jak się okazuje, by zachęcić ich do odwiedzania biblioteki potrzeba jednak trochę więcej niż tradycyjny księgozbiór.

mbp5

– Obserwujemy systematycznie rosnącą grupę osób wypożyczających audiobooki. Udostępniamy także czytniki e-booków. Dysponujemy bogatą bazą książek elektronicznych, wśród nich do wyboru dostępna jest beletrystyka, literatura popularnonaukowa m.in. z zakresu pedagogiki, psychologii, ekonomii i wielu innych dziedzin. Można także korzystać z kursów komputerowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się gry planszowe, których biblioteka posiada ogromny zbiór, jest to ponad 570 tytułów do wyboru ? tłumaczy Bogna Dobrakowska.

Warto dodać, że MBP w Gliwicach organizuje także szereg wydarzeń kulturalnych – warsztatów, imprez, wykładów, konferencji, spotkań kulturalno-edukacyjnych. Ich liczba w ubiegłym roku wyniosła około 1900, a skorzystało z tej oferty blisko 35 000 osób. Być może wielu z nich wróciło później po książkę.
Katarzyna Klimek