Te nazwy ulic do września muszą być zmienione. Są już pierwsze propozycje nowych patronów

W Gliwicach jest 17 ulic noszących nazwę, która nawiązuje do okresu komunistycznego w Polsce. Uchwalona w ubiegłym roku ustawa Prawa i Sprawiedliwości zobowiązuje samorządy do nadania im innego miana w ciągu 12 miesięcy, do września 2017 roku.

Przepisy, które weszły w życie 2 września ub. roku, dotyczą zakazu propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nowe prawo eliminuje z przestrzeni publicznej już istniejące nazwy dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów, propagujące symbole ustrojów totalitarnych.

Pomysłodawcy tych regulacji uzasadniali, że takie nazwy mają szkodliwy wpływ na społeczeństwo, zwłaszcza na młode pokolenie, pozwalają bowiem zwolennikom totalitaryzmu na propagowanie swoich poglądów, a także upamiętniają wydarzenia i osoby mające zbrodniczy wpływ na historię Polski. Samorządy otrzymały 12 miesięcy na dokonanie zmian w nazewnictwie.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W Gliwicach póki co nadal można spotkać ulice Władysława Gomułki, Tadeusza Gruszczyńskiego, Związku Walki Młodych, Małgorzaty Fornalskiej czy Gwardii Ludowej.[/perfectpullquote] Szczegółowa mapa, na której oznaczone zostały wszystkie postkomunistyczne nazwy znajduje się pod linkiem.

Rada Osiedla Trynek obradowała już nad tematem zmiany nazw ulic. W chwili obecnej jej członkowie czekają na dalszy bieg zdarzeń, jednak w sytuacji, w której nowe przepisy zaczną być wdrażane w Gliwicach, zamierzają zgłosić swoje propozycje.

– Aktualnie są dwa nurty zmiany nazw ulic. Część osób chce aby były one neutralne, inni woleliby, aby upamiętniały ważne osoby – informuje Łukasz Chmielewski, przewodniczący Rady Osiedla Trynek.

Na Osiedlu Wojska Polskiego propozycje nowego nazewnictwa są już przygotowane. Osiedlowi radni przeprowadzili konsultacje społeczne wśród mieszkańców. Rozważane były nazwiska znanych polskich literatów, matematyków, dowódców Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (w nawiązaniu do generała Andersa), jednak ostatecznie wybrano nazwiska Emilii Plater oraz Konstantego Ordona, bohaterów Powstania Listopadowego. Zastąpią one nazwy ulic Armii Ludowej i Gwardii Ludowej.

Nazwy ulic zostaną zmienione być może jeszcze w wakacje. Zamierzamy wystąpić do Rady Miasta i przedstawić im nasze propozycje

– informuje Jacek Trochimowicz z Rady Osiedla Wojska Polskiego.

CO WARTO WIEDZIEĆ

W ustawie zapisano, że zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności.

Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat.

Według autorów projektu ustawy, w Polsce jest około 1200-1400 nazw miejsc, które upamiętniają system komunistyczny.

Lista ulic do zmiany

15 grudnia
22 lipca
Adama Rapackiego
Aleksandra Zawadzkiego
Armii Ludowej
Franciszka Zubrzyckiego
Gwardii Ludowej
Hanki Sawickiej
Henryka Rutkowskiego
Janka Krasickiego
Leona Kruczkowskiego
Lucjana Szenwalda
Małgorzaty Fornalskiej
Tadeusza Gruszczyńskiego
Władysława Gomułki
Władysława Hibnera

Związku Walki Młodych


Żaneta Mrozek-Siewierska