Dzisiejszy Bojków ? dzielnica Gliwic ? to dawna wieś, która do 1945 roku nosiła nazwę Schönwald.
Miejsce to było tak wyjątkowe, że na jego temat pisano i dyskutowano, określając wieś mianem ?niemieckiej wyspy na polskim Górnym Śląsku?. Zwyczaje, stroje i obrzędy schönwaldzianów przybliża Muzeum w Gliwicach.
W XIII stuleciu cystersi z klasztoru w Rudach zasiedlili Schönwald osadnikami sprowadzonymi z głębi Niemiec. Ich potomkowie zachowali przez wieki swą odrębność: zarówno języka, jak zwyczajów i strojów ludowych.
[flashvideo file=”http://www.24gliwice.pl/tv/20130620_wald1.flv” /]Także zajęcia ludności ? w tym dobrze rozwinięta gospodarka rolna i furmaństwo, którym do XIX w. trudnili się mężczyźni, oraz hafciarstwo w XX w. ? były czynnikami wyróżniającymi tę miejscowość spośród okolicznych wsi. Sami schönwaldzianie kultywowali odmienność, tworząc społeczność raczej zamkniętą na zewnętrzne wpływy.
Gdy w latach 40. przeprowadzono remont gliwickiego teatru, wykonanie przepięknej kurtyny powierzono scholwaldzkim hafciarkom. Kurtyna wisiała tylko rok, w styczniu 1945 roku została zniszczona.
Odrębność i wyjątkowość wsi utrzymana była do 1945 r., kiedy to jej mieszkańcy musieli opuścić swą ?małą ojczyznę?.
Wyjątkową w skali regionu, sięgającą średniowiecza historię osady, nietypowe stroje ludowe, charakterystyczne schönwaldzkie hafty i zwyczaje ? szczególnie weselne ? przybliża wystawa, którą od 16 czerwca oglądać można w Willi Caro.
[flashvideo file=”http://www.24gliwice.pl/tv/20130620_wald2.flv” /]Otwarcie wystawy spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. W ogrodzie Willi Caro zjawili się nie tylko mieszkańcy Gliwic ale także goście zza granicy.
?Schonwald ? wieś z przeszłości? to pierwsza ekspozycja na Górnym Śląsku, od czasów powojennych, poświęcona tej niezwyklej miejscowości. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do połowy października.
Wystawie towarzyszy publikacja. Książka ?Schönwald ? wieś z przeszłości? opracowana została przez Joannę Oczko i Bożenę Kubit ? kurator wystawy. To pierwsze ukazujące się w Polsce po 1945 r. tak pełne opracowanie tematu, wydane w wersji dwujęzycznej, polsko-niemieckiej.