Templariusze wracają do zabytkowego kościoła św. Bartłomieja w Gliwicach. Kim są współcześni rycerze zakonu?

Współcześni templariusze czyli zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej, to przedstawiciele różnych profesji, skupieni w zgromadzeniu o charakterze religijnym. Niedawno rozpoczęli posługę w starym Kościele Templariuszy, czyli w zabytkowej świątyni Św. Bartłomieja Apostoła przy ul. Toszeckiej 38.

 
Pierwsza msza, z obecnością relikwii bł. Jerzego Popiełuszki, odbyła się tam 12 maja. Kolejne uroczystości organizowane przez zakon, będą odbywać się każdego 12. dnia miesiąca o godzinie 19:00 – chyba, że będzie to niedziela, wówczas msze będą odbywać się o godzinie 15:00. W tym roku nie przypada to już na żadną z niedziel.

Kolejne comiesięczne msze będą odbywać się w dniu patrona zgromadzenia – Św. Michała Archanioła. Co miesiąc planowana jest też prelekcja o innym świętym. – Szczegóły zostaną ustalone z Kurią Gliwicką w czerwcu, po zakończeniu Kongresu Eucharystycznego Diecezji Gliwickiej – dodają templariusze. Wówczas też ma być wiadomo, czy nabożeństwa będą odbywać się także w każdą niedzielę i od kiedy będzie to możliwe. Na razie pewny jest tylko 12. dzień miesiąca.

Historyczny kościół i współcześni templariusze

Jak można dowiedzieć się z witryny zakonu, kościół w Szobiszowicach powstał (w 1232 roku) z inicjatywy Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona czyli templariuszy przybyłych na Śląsk z Moraw. Na jednej z kamiennych ścian budowli figuruje krzyż maltański jaki templariusze umieszczali na swoich płaszczach. Współcześni członkowie tego zgromadzenia stosunkowo niedawno powrócili do tej świątyni – jak podkreślają – stało się to za zgodą Biskupa Sławomira Odera. A kim są osoby tworzące zakon templariuszy?

O sobie mówimy, że jesteśmy takimi ludźmi, jak wszyscy. To znaczy – mamy rodziny, mamy dzieci, każdy zajmuje się jakąś pracą zawodową – od górnika, poprzez strażaków, nauczycieli, aż po urzędników. Przeróżni ludzie należą. Łączy nas umiłowanie tradycji zakonu i wiara

– mówił w wywiadzie dla Programu 3 Polskiego Radia Krzysztof Kurzeja, Wielki Mistrz Zakonu – Wielki Przeor Polski.

– Chcemy odmitologizować historię zakonu, bo tu jest za dużo legend, za dużo jakichś tam niejasnych opowieści o skarbach, o jakichś takich rzeczach, a to była – w średniowieczu i teraz też – ciężka harówa. Trzeba się narobić, poświęcić swój czas, czas, który byłby przeznaczony dla rodziny czy na pracę zawodową, żeby pomóc komuś w potrzebie, bo tym się teraz zajmujemy – dodał Kurzeja.

Członkami zakonu templariuszy mogą zostać praktykujący katolicy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w tym także osoby świeckie. Nie mogą należeć do organizacji, stowarzyszeń czy partii, których działalność przeciwna jest Bogu i doktrynie oraz nauczaniu Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Nie muszą posiadać szlacheckich korzeni.

Zakon templariuszy współcześnie podejmuje dzieła apostolatu laickiego, m.in. wspiera ubogich, inwalidów oraz dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, a także chrześcijan, a zwłaszcza katolików w Ziemi Świętej i krajach Lewantu (terenu na azjatyckim wybrzeżu morza Śródziemnego obejmującego Syrię, Palestynę, Jordanię, Liban oraz Izrael). Organizacja ta czynnie wspiera ewangelizację peregrynując (pielgrzymując, wędrując) z przekazanymi Wielkiemu Przeoratowi Polski Relikwiami.

Uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu, parlamentarzystów

Współcześni członkowie tego zakonu, choć informacje na ich temat nie są mocno rozpowszechnione, zdołali zaprosić do współpracy lub wsparcia swoich działań osoby publiczne, firmy i instytucje. Pod koniec października 2023 roku w gliwickiej Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbył się II Międzynarodowy Konwent Templariuszy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą pontyfikalną z Inwestyturą pod przewodnictwem J.E. Biskupa Gliwickiego Sławomira Odera. Z kolei w auli Centrum Katechetycznego im. Jana Pawła II w Gliwicach tego samego dnia odbyła się Gala Dobrego Rycerza, podczas której wygłoszono m.in. wykład „Europa w obliczu islamskiego terroryzmu”. Partnerami tego wydarzenia, jak wynika ze strony polskich templariuszy, były m.in. spółki Enea, Węglokoks, Ecomes, a także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W trakcie uroczystości wręczano pamiątkowe medale XV-LECIA AUTONOMICZNEJ KOMANDORII ŚLĄSKA. Z ramienia RIPH w Gliwicach medal otrzymał Wiktor Pawlik Prezydent Izby

– czytamy na stronie Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach w mediach społecznościowych.

Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło kilkuset zacnych gości z Gospodarzem Miasta, Panem Prezydentem Miasta Gliwice Adamem Neumannem na czele – relacjonuje zakon październikowe wydarzenia. Wśród wymienionych gości Konwentu byli m.in. przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, dyplomaci, samorządowcy, parlamentarzyści oraz reprezentanci środowisk naukowych.

Rok wcześniej w lipcu pierwszy Międzynarodowy Konwent Templariuszy OMCTH zorganizowano w kościele pw. św. Anny w Zabrzu. Po nabożeństwie, w domu parafialnym odbyła się Gala Dobrego Rycerza I Międzynarodowego Konwentu Templariuszy. – W trakcie niej odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, odznaczeń resortowych, samorządowych, kościelnych oraz Mieczy Dobrego Rycerza – czytamy na stronie zabrzańskiego magistratu. Ówczesna, długoletnia prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik otrzymała podczas konwentu złoty medal im. księcia Henryka Pobożnego za krzewienie wiary m.in poprzez współtworzenie Metropolitalnego Święta Rodziny.

W ostatnich dniach templariuszy można było zobaczyć podczas procesji ulicami Gliwic zorganizowanej w ramach uroczystości Bożego Ciała, która z gliwickiej katedry pw. św. Piotra i Pawła przeszła w rejon kościoła pw. Wszystkich Świętych.

(żms)
fot. UM Zabrze

18 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze