Tesco rozdaje żywność przed świętami. Poszukuje organizacji społecznych i wolontariuszy

Sklep Tesco w Pyskowicach poszukuje organizacji pożytku publicznego, które pomagają osobom starszym, samotnym rodzicom, niepełnosprawnym czy innym, którzy ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na kupno produktów żywnościowych. Poszukiwani są też wolontariusze, którzy mogliby pomóc organizacjom w odbieraniu żywności.

 
Według danych GUS, w Polsce aż 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, czyli na miesięczne utrzymanie dysponują kwotą mniejszą niż 600 zł. W województwie śląskim poniżej ustawowej granicy ubóstwa żyje nawet co 14 mieszkaniec. Oznacza to, że w trudnej sytuacji życiowej znajduje się ponad 315 tys. osób, a wśród nich bardzo często osoby starsze, niepełnosprawne czy samotni rodzice. Po opłaceniu rachunków, zakupie leków, nie stać ich już na wydatki związane z zakupem jedzenia.

Dowiedz się jak pomóc

Obecnie, ze względu na pandemię koronawirusa, wiele organizacji boryka się z problemem braku wolontariuszy i osób chętnych do pomocy przy odbieraniu żywności ze sklepów. Tymczasem, aby organizacje mogły nieść pomoc i przed Świętami dostarczyć paczki do potrzebujących, niezbędne jest wsparcie.

Okres przedświąteczny wiąże się z szczególnym zapotrzebowaniem na produkty spożywcze. Bez wolontariuszy niełatwo jest nam zorganizować transport i odbierać produkty z lokalnych sklepów. Dlatego zachęcam do pomocy, szczególnie osoby młode. Wolontariat to świetna przygoda, która daje dużo satysfakcji. A problem jest ogromny. Rocznie w Polsce marnuje się 9 mln ton jedzenia i tylko wspólnie możemy je ocalić – mówi Jan Szczęśniewski, Prezes Zarządu Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie.

Co zrobić, aby otrzymać pomoc

Poza wolontariuszami, potrzebna jest oczywiście pomoc lokalnych organizacji i instytucji społecznych: świetlic środowiskowych, ośrodków wsparcia dla samotnych rodziców, domów dziecka czy schronisk i innych organizacji pomagających zwierzętom. Wszystkie one mogą zgłaszać się do sklepów Tesco i po podpisaniu umowy darowizny, odbierać z placówek jedzenie nieodpłatnie i przekazywać je tym, którzy potrzebują go najbardziej.

– Każdego dnia nasi pracownicy sortują produkty pod kątem jakości oraz dat przydatności, aby jak największa ilość żywności została uratowana przed wyrzuceniem. Dzięki ich zaangażowaniu, w ciągu ostatnich lat Tesco w Polsce zmniejszyło o 43% ilość marnowanej żywności, a naszym dążeniem jest, aby cała nadająca się do spożycia żywność trafiała do najbardziej potrzebujących. Abyśmy mogli zrealizować ten ambitny plan cały czas poszukujemy organizacji do współpracy. Śląsk jest regionem, gdzie nadal mamy potencjał na przekazywanie żywności i wiele naszych sklepów poszukuje organizacji, które mogłyby te nadwyżki żywności odbierać, dlatego serdecznie zapraszamy chętnych do współpracy – mówi Renata Horbal, Kierownik Operacyjny ds. Społeczności w Tesco Polska.

Zainteresowani niesieniem pomocy mogą kontaktować się bezpośrednio ze sklepem lub Kierownikiem Operacyjnym ds. Społeczności w Tesco Polska, Renatą Horbal – e-mail: renata.horbal@tesco.com, tel.: 12 255 32 27.

(mat. pras.)
fot. px