O testach technologii 5G w Gliwicach, urzędnicy dowiedzieli się dopiero po fakcie – wynika z korespondencji Magistratu z radnymi. Orange Polska zapewnia jednak, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
Nowa technologia telekomunikacyjna budzi kontrowersje i rodzi pytania o wpływ gęstej sieci nadajników na zdrowie mieszkańców. W tej sprawie we wrześniu ubiegłego roku zorganizowano w Gliwicach protest. Z pytaniami do Magistratu wystąpili też gliwiccy radni PiS, Łukasz Chmielewski i Tomasz Tylutko. Okazuje się, że gliwiccy urzędnicy nie wiedzieli o rozpoczętych z końcem lata testach Orange Polska. Ze względu na brak „znaczącego oddziaływania na środowisko” firma nie musiała posiadać pozwolenia na realizację zadania.
– Sprawa testów technologii 5G w naszym mieście do niedawna była nam znana tylko z doniesień medialnych
– wyjaśnia w piśmie przesłanym do radnych Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.
Urzędnicy skontaktowali się z Orange Polska S.A. w sprawie przeprowadzanych w mieście testów.
– Zdaniem Orange, analiza środowiskowa dowodzi, że praca zainstalowanej anteny (antena panelowa na dachu budynku „Biprohutu” przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 9 – red.) nie skutkuje wystąpieniem fali zagrażającej zdrowiu ludzi. W trakcie testów technologii 5G – jak informuje Orange – niezależne akredytowane laboratorium wykonało pomiary pola elektromagnetycznego. Wyniki pomiarów, potwierdziły, że w żadnym punkcie pomiarowym nie przekroczono wartości granicznych pola elektromagnetycznego, a tym samym przebywanie ludzi w miejscach dostępnych dla ludności jest dozwolone bez ograniczeń – informuje o korespondencji z Orange Polska Marek Jarzębowski.
Tymczasem na początku roku, minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że jego resort stara się, aby przydzielenie częstotliwości na sieć 5G w Polsce nastąpiło pod koniec tego roku lub jak najszybciej w roku przyszłym. Zdaniem ministra „rozwój 5G jest niezbędny dla nowoczesnej gospodarki opartej na danych”. [perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Ministerstwo Cyfryzacji planuje uruchomienie technologii 5G w 2020 roku w co najmniej jednym dużym mieście. [/perfectpullquote]
Do 2025 roku zasięg technologii ma zostać rozszerzony o wszystkie największe aglomeracje i główne szlaki komunikacyjne.
5G to kolejna generacja technologii mobilnej. Oferuje prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do 100 Gb/s oraz opóźnienia sięgające maksymalnie kilku milisekund. Technologia charakteryzuje się odpornością na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z sieci. 5G umożliwi powstanie także tzw. Internetu rzeczy, a od tego już tylko krok do tworzenia inteligentnych miast, gdzie wszystko jest ze sobą połączone.
Michał Szewczyk