Tężnia solankowa w parku komunalnym przy ulicy Chorzowskiej jest już gotowa. W piątek odbyły się ostatnie odbiory obiektu, w których uczestniczył prezydent Adam Neumann, dwoje radnych oraz straż miejska i przedstawiciele MZUK.
Podczas korzystania z obiektu obowiązują rygory sanitarne. Regulamin jest dostępny na tablicach informacyjnych przy wejściach na teren tężni.
– Tężnia solankowa wybudowana w lesie komunalnym przy ulicy Chorzowskiej, została zaprojektowana i skonstruowana na podstawie prostokąta o wymiarach 13 na 40 metrów i jest wysoka na niespełna 8 metrów. Po obu stronach tężni mamy konstrukcję tworzącą pergolę, która razem z ławkami pełni funkcję przestrzeni rekreacyjnej, mamy elementy, które osłaniają od nadmiaru promieni słonecznych. Tuż obok tężni znajdują się ławki parkowe, nowoczesne latarnie, które w całości tworzą strefę relaksu – mówi Iwona Janik, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.
Przypomnijmy, że o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, korzystanie z tężni solankowej dobrze wpływa na zdrowie.
Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów, pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga też wypocząć i zregenerować siły.
Tężnię solankową nakładem około 3,2 mln złotych wykonało konsorcjum wrocławskich spółek Monumentum oraz BBI Budownictwo. Za projekt obiektu odpowiada firma Modulor Architekci, która zlecenie to zrealizowała za 110 tys. zł.
W planach Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych jest jeszcze modernizacja alejek. W pierwszym etapie zostanie zbudowane oświetlenie na 650 metrowym odcinku od ul. H. Bienka do istniejącej asfaltowej drogi przeciwpożarowej, a także budowa parkingu.
(żms)
fot., wid. ŁG/24gliwice.pl