Trwają intensywne prace przy budowie tężni solankowej w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej. Prace wyszły już ponad poziom gruntu, trwa montaż konstrukcji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, na solankowy relaks będzie można się tam wybrać w czerwcu.
Zgodnie z projektem pracowni Modulor Architekci tężnia ma powstać na planie prostokąta o wymiarach około 13 m x 40 m. Będzie miała prawie 8 m wysokości. Wokół powstanie strefa relaksu z leżakami oraz reprezentacyjny ogród, w którym wyeksponowany zostanie rosnący tam dąb szypułkowy. Dodatkowo, ma być posadzonych w sumie blisko 700 krzewów, traw i ozdobnych bylin, m.in. trzcinniki, kostrzewy, winobluszcz i wrzosy. Pojawią się też ławki z oparciami i stojaki na rowery.
Do chwili obecnej wykonano roboty ziemne, gotowe są fundamenty, zrobiono wykopy pod zbiornik na solankę oraz część instalacji.
Trwa montaż drewnianej konstrukcji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z inhalacji będzie można skorzystać już w czerwcu.
W planach Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych jest również modernizacja alejek, w pierwszym etapie zostanie zbudowane oświetlenie na 650 metrowym odcinku od ul. H. Bienka do istniejącej asfaltowej drogi przeciwpożarowej, a także budowa parkingu.
Zbawienny wpływ tężni solankowych
O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, korzystanie z tężni solankowej dobrze działa na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów, pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga też wypocząć i zregenerować siły.
(żms)/UM(mf)
fot. 24gliwice.pl/ŁG
wiz. Modulor Architekci