To będzie pierwsze takie rozwiązanie w Gliwicach. Woonerf na ulicy Wieczorka już za kilka miesięcy

Architekci proponują rozwiązanie, którego w naszym mieście jeszcze nie było. Ulica Wieczorka miałaby stać się miejskim podwórcem, na którym ruch samochodowy koegzystowałby z ruchem pieszym.

Woonerf to rodzaj ulicy zorganizowanej w taki sposób, aby mieścić w sobie funkcję ciągu komunikacyjnego i deptaka. Przy zachowaniu jej wszystkich kluczowych funkcji (transportowej, zagwarantowania miejsc parkingowych, obsługi przez pojazdy specjalne) można stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa, walorach estetycznych, a przede wszystkim – miejsca gdzie przyjemnie można spędzić czas. Priorytetem w tym przypadku jest zapewnienie pieszym i cyklistom możliwości komfortowego przemieszczania się w obrębie woonerf-u.

Pomysł takiego przekształcenia ulicy Wieczorka pojawił się w pracowni PROjARCH już jakiś czas temu, jednak właściwe zaprojektowanie, wykonanie niezbędnych pomiarów i wyliczeń, a także przekonanie do pomysłu władz miasta zajęło architektom blisko 2 lata.

Na Wieczorka potrzebne są zmiany

W dni robocze kierowcy zatrzymują pojazdy w dosyć przypadkowy sposób – nie upewniając się czy po drugiej stronie jezdni nie parkuje równolegle inne auto, co czasem prowadzi do kłopotów komunikacyjnych. Poza stającymi „na mandat”, na Wieczorka pojawia się relatywnie mało osób. Typowo handlowa alejka zdaje się służyć wyłącznie jako ciąg komunikacyjny.

Na Wieczorka jest księgarnia, kawiarnia, cukiernia, kilka butików, punktów usługowych i sklepów spożywczych. Znajduje się tam również klub muzyczny 4Art. Niektóre z tych lokali mogłyby wystawić na zewnątrz stoliki i krzesła, zajmując w ten sposób część jezdni i chodnika. W powstałych w ten sposób wnękach znalazłyby się miejsca postojowe. Ich aktualny brak w praktyce oznacza dla funkcjonujących tam przedsiębiorców drastyczne ograniczenie sprzedaży.

Co się zmieni

Początek i koniec woonerfu, który w Gliwicach będzie zagospodarowany na odcinku 250 m, wyznaczać będą duże donice z zielenią. Umieszczone zostaną przy wjeździe na ul. Wieczorka od strony ul. Jasnogórskiej oraz na wysokości al. Korfantego.

Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń. W kilku miejscach powstaną specjalne podesty z siedziskami, które – usytuowane wyspowo – poszerzą strefę chodników. Ich funkcja będzie bardzo istotna – stworzą miejsce wypoczynku i relaksu dla przechodniów oraz przyjazną przystań zachęcającą do chwili rozmowy czy wypicia kawy.

Projekt zagospodarowania ul. Wieczorka przewiduje ustawienie dwóch typów parkletów: bezpośrednio na nawierzchni chodnika oraz na jezdni. Na 10 parkletach staną ławki, pojedyncze siedziska oraz donice z wysoką i niską zielenią. Dla rowerzystów przewidziano miejsca na stojaki, a dla kierowców miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.

Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że koszty tego przedsięwzięcia nie będą wyższe, niż pół miliona złotych. Do realizacji ma zamiar przystąpić w okresie wiosennym. Kiedy dokładnie, na razie nie doprecyzowano – zależy to w dużej mierze od warunków pogodowych na przełomie I i II kwartału 2018 roku.

***

Widoczna na wizualizacji rzeźba zawieszona na linie ponad ulicą, to model wykonany przez Jerzego Kędziorę. Jest to polski twórca sztuki kinetycznej, którego prace eksponowane są  na wystawach całego świata. Projektanci zapewniają, że jego rzeźby mogły by na stałe zawisnąć nad Wieczorka – za darmo.