To będzie wielka zmiana w ścisłym centrum. „Chcemy stworzyć nowe miejsce na mapie Gliwic”

Niszczejący kompleks dawnego Browaru Hugo Scobla czeka długo wyczekiwana przebudowa. Właścicielem terenu jest firma Trust Investment, a jej projekt ma szansę stać się najbardziej doniosłą rewitalizacją gliwickiej przestrzeni miejskiej w ostatnich latach.

Plany, którymi podczas spotkania z dziennikarzami podzielił się inwestor są naprawdę ambitne. Dwa blisko 100-metrowe wieżowce o funkcji mieszkaniowo-usługowej, Dom „pod Lwem”, restauracja w murach jednej z historycznych hal. Potrzeby parkingowe przyszłych mieszkańców i użytkowników zaspokoić ma trzykondygnacyjny parking podziemny na ok. 500 miejsc postojowych, komunikację naziemną po terenie kompleksu zapewni ciąg pieszo-rowerowy prowadzący od biurowców DL Prime przy ulicy Piwnej w stronę dworca PKP, a przestrzeń między dwoma istniejącymi (które nie ulegną wyburzeniu) oraz trzema planowanymi budynkami zostanie zagospodarowana zielenią.

Historyczny obiekt, dotąd zajęty pod usługi zlokalizowane wewnątrz istniejących hal i zabudowań, a także teren usługowy, w postaci dobudowanych niegdyś obok garaży, w przyszłości ma zostać otwarty dla mieszkańców.

Przedsięwzięcie planowane jest do realizacji na działce nr 255/2 obr. Centrum. Dotyczy w dużej mierze zabudowań dawnego Browaru Scobla, w którym w jeszcze kilka lat temu działał „Stary Browar”. W ostatnim czasie miasto pracuje nad nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu Gliwic. Na grudniowej sesji Rady Miasta pod głosowanie miała zostać poddana uchwała dotycząca przyjęcia mpzp, zakładająca dopuszczenie budowy w tym miejscu 100-metrowych wieżowców, ostatecznie jednak wycofano ją z porządku obrad. Od tego, czy zostanie przyjęty nowy plan, zależy, czy przedstawiony zamiar inwestycyjny rzeczywiście zostanie w całości wdrożony.

Dom pod Lwem w I etapie, w kolejnych dwa wysokościowce

Na terenie inwestycyjnym przeprowadzono już część planowanych rozbiórek. W pierwszym etapie ma tam powstać zupełnie nowy budynek graniczący z zatoką autobusową, w którym znajdą się 83 mieszkania wyposażone w tarasy, tzw. Dom pod Lwem. W dalszym biegu przedsięwzięcia budynek warzelni zostanie zamienione w nowoczesny koncept gastronomiczny, zakładający utworzenie pawilonu restauracyjnego w zachowanych ścianach obiektu. Słodownia, czyli gmach z fasadą od ulicy Piwnej zmieni się w obiekt biurowo-usługowy z restauracją w podziemiach i loftami na najwyższych piętrach. Pomiędzy tymi budynkami utworzona zostanie przestrzeń otwarta, nazwana „Nowym Rynkiem Scobla. Oprócz tego w głębi działki Trust Investment planuje budowę dwóch wspomnianych wieżowców.

Inwestor opisuje swoje plany jako największy od lat projekt rewitalizacyjny w mieście. – Browar Hugo Scobla to szansa dla rozwoju Gliwic – zapowiada obecny właściciel terenu, firma Trust Investment. – Projekt ma szansę stać się najbardziej doniosłą rewitalizacją gliwickiej przestrzeni miejskiej ostatnich lat.

Teren Browaru Hugo Scobla w ostatnich latach był niedostępny dla większości mieszkańców Gliwic. Koncepcja architekta Macieja Franty, którą w Gliwicach zamierza realizować Trust Investment, zakłada ponowne jego udostępnienie dla lokalnej społeczności.

Nowa wizytówka Gliwic całkowicie zmieni krajobraz tej części miasta. Wieloskładnikowa mieszanka współczesności i historii połączy przestrzeń mieszkalną, usługową i gastronomiczną z jej zielonymi terenami

– zaznacza inwestor.

– W każdym naszym projekcie staramy się podejmować decyzje prowadzące nas do priorytetyzacji człowieka i jego potrzeb. Dlatego finalnie uznaliśmy, że współczesna zabudowa Gliwic powstanie nie jako typowa zagęszczająca miasto prywatna materia, a jako idea zabudowy w duchu „maszyny do odpoczywania”, skoncentrowana na zapewnieniu i stworzeniu przestrzeni przyjaznych człowiekowi. Niezwykle ważnym, ale także wartościowym dla przyszłości tego miejsca było ocalenie pozostałych części Browaru Hugo Scobla, nadających się adaptacji. Za cel przyjęliśmy wprowadzenie nowych funkcji w mury Warzelni i Słodowni – wypełnienie ich na powrót nową treścią, odmienną od pierwotnej przemysłowej roli, która będzie przyciągać mieszkanki i mieszkańców Gliwic spragnionych pulsującego miejskiego życia – mówi Maciej Franta, architekt w Franta Group.

– W miejsce zdewastowanej zabudowy i dzikich parkingów, niedostępnych dla społeczności stworzyliśmy koncepcję otwartej dla wszystkich zielonej strefy – wręcz małego fragmentu miasta jako wytycznej wartości tego miejsca oraz powiązaliśmy ją ciągami pieszymi i rowerowymi z otaczającym sąsiedztwem. Od strony zachodniej z dworcem kolejowym, a od wschodniej z planowanym wysokościowym zespołem biurowym. Jednocześnie nowoczesne zabudowania zostały uniesione, by dać na poziomie ulicy przestrzeń sprzyjającą ludzkim interakcjom, nadając jej jednocześnie zielony, miejski i parkowy charakter – dodaje architekt.

Idea Franty zakłada powstanie podziemnych parkingów. Pozwoli to na całkowite wyłączenie obszaru naziemnego z ruchu samochodowego. Teren ten zostanie przeznaczony na zieleń, przestrzeń rekreacyjną oraz ciągi pieszo-rowerowe.

Planowana rewitalizacja nie tylko przywróci życie murom dawnego browaru, ale także wpisze się w nowoczesne trendy urbanistyczne. Plac Piastów, przy którym powstanie, to strategiczna lokalizacja – bezpośrednie sąsiedztwo dworca kolejowego i autobusowego oraz połączenie z Drogową Trasą Średnicową tworzy w tym miejscu główne centrum przesiadkowe.

– Ta inwestycja to ogromna szansa dla Gliwic. Trudno dziś wyobrazić sobie największe polskie aglomeracje bez charakterystycznej dla nich nowoczesnej zabudowy. Wysokie budynki są już elementem krajobrazu Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Łodzi, ale też pobliskich Katowic. Podobnie jest zresztą w historycznych europejskich metropoliach, takich jak chociażby Madryt czy Mediolan – mówi Mateusz Blachnik, Senior Project Manager w Trust Investment.

 

– Browar Hugo Scobla to nie tylko przestrzeń mieszkalna, usługowa i gastronomiczna. Z założenia to ożywczy element miasta, który ma stać się nowym przyjaznym i towarzyskim miejscem spotkań wszystkich gliwiczan. Mierzymy wysoko, łącząc miastotwórczy charakter tego projektu z funkcjonalnością i estetyką, które odpowiadają współczesnym oczekiwaniom. Jednocześnie jesteśmy świadomi wyzwań. Naszym celem jest jak najlepsze skomunikowanie inwestycji przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej liczby miejsc parkingowych – dodaje przedstawiciel inwestora.

– Gliwice dzięki swoim atutom, w tym między innymi dostępowi do kluczowych tras komunikacyjnych (autostrad A1 i A4) jest ważnym punktem na mapie całej aglomeracji śląskiej. Miasto ma jednocześnie szansę rozwinąć własną oś wysokiej zabudowy, nawiązującą do modelu od lat realizowanego między innymi w Katowicach. Takie podejście mogłoby umocnić jego pozycję i znaczenie jako kluczowego ośrodka gospodarki czy nowych inwestycji. Między innymi w tym kontekście projekty jak nasz wydają się mieć istotne znaczenie. Browar Hugo Scobla jak magnes będzie przyciągać nie tylko inwestorów, ale i przedsiębiorców. Tym bardziej cieszymy się nas fakt, że spora część gliwiczan dostrzega korzyści idące za tym projektem, popierając rozwój miasta właśnie w tym kierunku – mówi Mateusz Blachnik.

Jak zaznacza deweloper, tego typu inwestycje, w odróżnieniu od rozlewającej się, niskiej zabudowy, umożliwiają optymalne wykorzystanie dostępnego terenu, pozostawiając jednocześnie miejsce na tworzenie ogólnodostępnych stref rekreacyjnych i wypoczynkowych.

(żms), mat. pras. Trust Investment

Widoczne na zdjęciu zbiorniki, w których w przeszłości przygotowywano być może kiszonki (lata 60. XX wieku), zagospodarowane mają zostać na donice

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze