Miasto sfinansuje dodatkową godzinę języka niemieckiego. To odpowiedź na decyzję ministra edukacji o zmniejszeniu środków na nauczanie dla tej konkretnej mniejszości narodowej. Kwestię tę na początku marca poruszył w interpelacji do prezydenta Gliwic radny Michał Jaśniok.
– Od nowego roku szkolnego uczniowie szkół prowadzonych przez Miasto Gliwice, należący do mniejszości niemieckiej, będą mieli możliwość korzystania z dodatkowej godziny języka niemieckiego finansowanej przez gliwicki samorząd. W taki sposób władze miasta reagują na przepisy wprowadzone przez resort edukacji, zmniejszające środki subwencji oświatowej i jednocześnie ograniczające wymiar nauczania języka ojczystego w przypadku tylko tej jednej mniejszości – czytamy w komunikacie na stronie miasta.
Przypomnijmy, że od 1 września nauka języka mniejszości niemieckiej ma się odbywać w zmniejszonym wymiarze jednej godziny tygodniowo – a nie trzech, jak dotychczas.
W ślad za tym nastąpi zmniejszenie środków finansowych otrzymywanych przez samorządy w ramach subwencji oświatowej. To wynik rozporządzenia MEN w sprawie sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych.
Te same przepisy mówią również, że nauka języka pozostałych mniejszości (białoruskiej, litewskiej, łemkowskiej, ormiańskiej, słowackiej, romskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, żydowskiej, a także społeczności posługującej się językiem regionalnym – kaszubskim) będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach, przez trzy godziny w tygodniu.
Potraktowanie mniejszości niemieckiej w sposób tak odrębny jest jawną dyskryminacją, niemieszczącą się w kategoriach państwa prawa
– uważa prezydent Gliwic Adam Neumann. – Nie zgadzam się z tak niesprawiedliwym traktowaniem, uderzającym przede wszystkim w dzieci i młodzież. Dlatego też, po analizie środków, jakie otrzymujemy na nauczanie w ramach subwencji oświatowej, na wniosek Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego podjąłem decyzję o zwiększeniu od roku szkolnego 2022/2023 liczby godzin języka niemieckiego dla uczniów mniejszości niemieckiej, o 1 godzinę tygodniowo. Takie rozwiązanie przynajmniej w części pozwoli zminimalizować negatywne skutki wprowadzanych przepisów – podkreśla Adam Neumann.
W Gliwicach z dodatkowej nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej korzysta obecnie około 3 tys. uczniów. Z kolei z danych GUS z 2002 roku wynika, że Niemcy stanowili w naszym mieście 1,1% ludności (dokładnie 2244 osoby). Przez ostatnie 20 lat część z tych osób zapewne zmarła bądź wyemigrowała. Można więc przyjąć z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że nie wszyscy uczniowie, którzy korzystają z możliwości uczenia się dodatkowego języka od najmłodszych lat, mają z tą grupą etniczną cokolwiek wspólnego. Dla wielu z nich jest to po prostu możliwość poszerzenia swoich kompetencji językowych w ramach darmowych i nieobowiązkowych zajęć szkolnych.
(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS