To jedno z najważniejszych odkryć od czasu rozpoczęcia remontu starówki

Wyjątkowego odkrycia dokonali w ostatnich dniach archeolodzy pracujący na gliwickiej starówce.

Pod ul. Basztową natrafiono na fundamenty Bramy Bytomskiej ? jednej z dwóch bram, którymi można było wjechać do średniowiecznych Gliwic.

To bardzo znaczące odkrycie. Jest to w tej chwili jeden z najstarszych zabytków murowanych w mieście – mówi obecny na miejscu archeolog Marcin Paternoga.

Bramę Białą, czyli Bytomską rozebrano w połowie XIX wieku, wraz ze znajdującą się nad nią wieżą. Sporządzono wówczas szczegółową dokumentację architektoniczną obiektu. Rozpoczynając remont ulicy Basztowej, archeolodzy nie spodziewali się jednak, że pod ziemią nadal będą znajdować się fundamenty dawnej bramy. W jej pobliżu odkryto także drewniane fragmenty XIV-wiecznej drogi. Na podobne znaleziska natrafiano w czasie remontu już w innych częściach starówki.


W najbliższych dniach archeolodzy spróbują odkryć stopy fundamentów, aby dokładnie określić wiek zabytku. Szacuje się, że jest nieco młodsza niż znalezione fragmenty drogi. Aby wykonać pełną dokumentację obiektu wykop zostanie poszerzony. To będzie dobra okazja dla mieszkańców na obejrzenie pozostałości dawnej bramy.

Z dawnych fortyfikacji miasta zachowały się tylko fragmenty. Mury obronne znajdują się przy ul. Grodowej i Basztowej, pozostałości drugiej z bram (Czarnej, czyli Raciborskiej) przy placu Rzeźniczym, a fragment kurtyny z basztą został wykorzystany przy wznoszeniu Zamku Piastowskiego, będącego obecnie siedzibą muzeum.

Miejsce znaleziska w przyszłości zostanie specjalnie oznaczone. W trakcie układania nowej nawierzchni ulicy, w miejscu odkrytych fundamentów zostanie położna kostka brukowa innego koloru, a odkryte elementy mają zostać przekazane do Muzeum w Gliwicach.
Michał Szewczyk