Wiemy już, jakie plany ma wobec budynku dawnej Giełdy Zbożowej jego właściciel – DL Invest Group. Jak informuje, na terenie zabytkowego, zrewitalizowanego obiektu zostaną otwarte między innymi trzy wyjątkowe koncepty gastronomiczne firmowane przez właścicieli tyskiej La Fontany oraz katowickiej Vera Napoli.
Wpisany na listę zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek Giełdy Zbożowej mimo ochrony konserwatorskiej niszczał w rękach poprzedniego właściciela. Nieco ukryty za okazałym gmachem dawnej Poczty Głównej czekał na przywrócenie świetności z lat dwudziestolecia międzywojennego, kiedy tętnił życiem i stanowił jedno z ważniejszych centrów ekonomicznych Gliwic.
Rewitalizacji zabytkowego obiektu podjęła się spółka DL Invest Group, która może pochwalić się udaną restauracją budynku dawnej Poczty Głównej. Stworzenie biurowca klasy A w takiej przestrzeni wydawało się nierealne, jednak determinacja i doświadczenie przyniosły efekty. Obecnie DL Center Point Gliwice Główna Poczta to miejsce tętniące życiem, które jest nominowane i nagradzane w prestiżowych konkursach (MIPIM Awards, OFFICE SUPERSTAR 2018).
Czy podobny sukces stanie się udziałem budynku dawnej Giełdy Zbożowej?
Inwestor jest przekonany, że tak. Mimo ograniczeń wynikających z ochrony konserwatorskiej, budynek zostanie w pełni przystosowany do standardów wymaganych dla nowoczesnych obiektów usługowych. Energooszczędne oświetlenie, system bieżącego odczytu zużycia energii biernej czy atrakcyjny wskaźnik dostępności miejsc parkingowych w stosunku do powierzchni najmu – to tylko niektóre udogodnienia, które będą mieć do dyspozycji najemcy. Jednocześnie wszystkie prace rewitalizacyjne prowadzone będą tak, by odtworzyć tkankę miejską i w maksymalnym stopniu zachować walor historyczny obiektu, starszego od sąsiedniej Głównej Poczty.
Zaprojektowany w stylu historyzmu przez ówczesnego miejskiego radcę budowlanego Adalberta Kelma budynek powstał w latach 1891-1895 w odpowiedzi na modny trend drugiej połowy XIX wieku – wyspecjalizowane giełdy towarowe.
Giełda gliwicka powstała jako giełda zbożowa. Jednak po zmianie ustawy giełdowej przez parlament niemiecki w 1896 roku, w następnym roku giełda została zarządzeniem władz rejencji opolskiej zamknięta i przekształcona na targ artykułów żywnościowych. Po ukończeniu budowy poczty w 1906 roku budynek ponownie zmienił swoją funkcję na paczkarnię.
– Budynek – mimo że mocno nadgryziony zębem czasu – ma ogromny potencjał. Prace będą prowadzone z szacunkiem dla historii i we współpracy z konserwatorem zabytków, by w jak największym stopniu zachować zabytkową tkankę – deklaruje inwestor.
Plany te mają wielką szansę na urzeczywistnienie. Inwestor, wczytując się w historię budynku, w którym niegdyś przedmiotem transakcji handlowych było zboże, szukał najemców w branży gastronomicznej. W ten sposób chce zachować genius loci.
O powodzeniu przedsięwzięcia przekonani są kolejni najemcy, którzy już teraz decydują się na najem przestrzeni.
Jednym z nich jest spółka Eclipse, właściciel takich restauracji jak La Fontana w Tychach i Vera Napoli w Katowicach. Warto wspomnieć, że to pierwsze miejsca na Górnym Śląsku, gdzie zaczęto wypiekać prawdziwą pizzę napoletanę. Kucharski kunszt został doceniony – właściciele są stowarzyszeni i certyfikowani w organizacji Associazione Vera Pizza Napoletana pod nr 739. Obie restauracje są wysoko oceniane w serwisach Tripadvisor, Google oraz w mediach społecznościowych. Podobna pizzeria już wkrótce zagości w Gliwicach, właśnie w budynku dawnej Giełdy Zbożowej. Eclipse zapowiada również powstanie w tym miejscu ekskluzywnego coctail baru swoją stylistyka nawiązującego do lat 20-tych ubiegłego wieku.
– Dwie najnowsze inwestycje Eclipse tworzą świetny, niepowtarzalny koncept gastronomiczny. Liczymy, że stanie się on kultowym miejscem na kulinarnej mapie Gliwic – mówi Maciej Mendrok odpowiedzialny w DL Invest Group za komercjalizację powierzchni w budynku Giełdy Zbożowej. – Z przyjemnością wyszukujemy takie perełki i cieszymy się, kiedy możemy potem współpracować przy realizacji pomysłów, które zmieniają oblicze Śląska.
Jak deklaruje inwestor, planowany termin zakończenia prac to IV kwartał 2020.
Przypomnijmy, XIX-wieczny budynek o interesującej architekturze przez lata stał w ukryciu, na działce między Hotelem Qubus, a dawną pocztą. Obiekt to część nieruchomości, która wraz z budynkiem Poczty Głównej trafiła w 2016 roku w ręce inwestora – katowickiej firmy DL Invest Group. Transakcja z dotychczasowym właścicielem, firmą Orange opiewała na 7,5 mln złotych.
mf/ mat. DL Invest Group
fot. Łukasz Gawin,
wiz. DL Invest Group