Urodził się w Gliwicach, zrewolucjonizował przemysł kosmetyczny. Wystawa „Nivealiów”

W roku 2016 minęło 105 lat od stworzenia kremu Nivea. Ten, prawdopodobnie najsłynniejszy krem świata powstał w Hamburgu, jednak jego twórcą był gliwiczanin – Oscar Troplowitz, pochodzący z rodziny niemieckich Żydów.

Urodził się w 1863 roku, i choć w swoim rodzinnym mieście spędził jedynie pierwszych 7 lat życia, zawsze pamiętał o Górnym Śląsku i Gliwicach, gdzie jego dziadek prowadził renomowaną winiarnię, a ojciec był znanym budowniczym.

Oscara Troplowitza pasjonowała sztuka, jednak kierując się powołaniem czy też zwykłym pragmatyzmem wybrał karierę przedsiębiorcy kosmetycznego. Z perspektywy czasu wiemy, że droga którą wybrał zrewolucjonizowała światowy przemysł kosmetyczny.
W Hamburgu Troplowitz stworzył potężną, nowoczesną jak na owe czasy firmę Beiersdorf, która już na początku XX wieku miała filie na całym świecie. Troplowitz był prawdziwym innowatorem – wynalazcą, któremu zawdzięczamy nie tylko śnieżnobiały krem Nivea, ale również plaster z opatrunkiem, pomadkę w sztyfcie a nawet pastę do zębów w tubce.


Wszystkim produktom Oscara i jego współpracowników, towarzyszyła piękna i nowoczesna oprawa graficzna – począwszy od opakowania, przez charakterystyczną kolorystykę aż po liternictwo, ilustracje i ornamentykę. Wyroby firmy Beiersdorf były promowane kreatywną reklamą wizualną wykorzystującą chwytliwe marketingowe slogany.

Oscar w historii zapisał się również jako przedsiębiorca, który w zaskakujący, jak na tamte czasy, sposób przyczynił się do zmiany traktowania wszystkich swoich pracowników.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Wprowadził krótszy czas pracy, pokój socjalny dla karmiących matek, darmowe posiłki. Nawet dzisiaj niektóre z jego pomysłów wydają się być nowatorskie.[/perfectpullquote]

Od 26 lutego 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich będzie można zobaczyć unikatową kolekcję tzw. „nivealiów”, składającą się z olbrzymiej ilości opakowań po kremie Nivea, gadżetów reklamowych firmy Beiersdorf, plakatów, wycinków z prasy. Cały ten zbiór jest własnością kolekcjonera i pasjonata marki NIVEA – Wojciecha Mszycy. Prezentowane na wystawie obiekty pokazują ewolucję produktów firmy Beiersdorf, a także opowiadają historię genialnego wynalazcy Oscara Troplowitza, którego kosmetyczne innowacje stosowane są po dziś dzień na całym świecie.

– Zapraszamy na wystawę Innowacje Pana Oscara, pokazującą historię, która zaczyna się w niemieckich Gliwicach, w zasymilowanym żydowskim domu, a kończy się w Hamburgu – gdzie powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych kosmetyków świata – zachęcają organizatorzy.

Wystawie towarzyszą: publikacja z tekstem Bożeny Kubit opisującym fascynujące życie Oscara Troplowitza, warsztaty i prelekcje.
Podczas wernisażu będzie można obejrzeć film z 2013 roku zrealizowany przez TVP Katowice oraz UM Gliwice o historii Troplowitza.

Innowacje Pana Oscara
Wystawa w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach
26 lutego – 30 czerwca 2017
Wernisaż 26 lutego 2017, godz. 17.00