Gliwicka firma Future Processing wspólnie z Instytutem Onkologii w Gliwicach rozpoczęła prace nad przedsięwzięciem, które ma pomóc w diagnostyce chorób nowotworowych (projekt ECONIB).
– Nowe technologie zmieniają nasza rzeczywistość, pozwalają ją dobrze zrozumieć. Wierzę, że dzięki naszym projektom sprawiamy, że świat staję się lepszy – mówi Jarosław Czaja, prezes Future Processing.
– Komputerów nie należy się bać, tu nie ma rywalizacji. Co prawda obecnie komputer wygrywa z każdym mistrzem szachowym, ale zanim powstał taki program operacyjny, to każdy z trzech arcymistrzów pracował przy jego tworzeniu – komentował na czwartkowej konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Rafał Tarnawski, Z-ca Dyrektora ds. Naukowych, Kierownik III Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, CO-I Gliwice. – Współpraca między firmami z branży IT, a jednostkami badawczymi może wiele zmienić. Małymi krokami będziemy w stanie zbudować system, który pomoże w radiologii – przekonywał.
Celem projektu jest stworzenie i dostarczenie produktu, który zostanie wdrożony w codziennej praktyce klinicznej dla poprawienia skuteczności diagnozy i leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. System będzie wyposażony w nowatorskie algorytmy segmentacji obrazów 4D, rejestracji obrazów, uczenia maszynowego oraz analizy DCE, które pomogą poprawić skuteczność diagnostyczną obrazowania dynamicznego.
– Docelowo rozwinięty system ma umożliwić redukcję kosztów i będzie mógł zostać użyty do zdalnej nauki i współpracy pomiędzy ekspertami, a to z kolei umożliwi rozwój dziedziny obrazowania medycznego – przekonują naukowcy.
Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie trwają przygotowania do stworzenia oprogramowania. Szacuje się, że program może wejść w życie za około trzy lata.