To przejście dla pieszych jest pod szczególnym nadzorem policji. Jednego dnia wystawiono 40 mandatów

Tylko jednego dnia policjanci z gliwickiej drogówki wystawili kierowcom 40 mandatów za powodowanie zagrożeń dla pieszych. Szczególna uwaga mundurowych niezmiennie kierowana jest na przejście w rejonie komendy PSP.

 
Na styku ulic Wrocławskiej, Częstochowskiej, Kłodnickiej, Konarskiego i Zimnej Wody, gdzie trzypasmowa ulica rozdziela ruch w różnych kierunkach, często dochodzi do sytuacji, gdy jedni kierowcy przepuszczają pieszego na pasach, inni zaś dosłownie przejeżdżają mu „przed nosem”.

Policja przeprowadziła akcję „Bezpieczny Pieszy”

Policyjne działania prowadzone były w czwartek, 12 września, skutkując mandatami dla 40 kierowców stwarzających zagrożenia dla pieszych. Gliwicka komenda zapowiada, że w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym częstotliwość takich akcji wzrośnie.


Według policyjnych danych, w przypadku zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, aż w 82 procentach przypadków winni są kierowcy. To wyraźny sygnał, że na drodze potrzeba więcej rozwagi i wzajemnego szacunku. W związku z tym, oprócz codziennych patroli, policja cyklicznie podejmuje działania ukierunkowane na wyłapywanie najbardziej niebezpiecznych zachowań – mówi podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Szczególną uwagę policjanci z drogówki kierować będą na rejon skrzyżowań i przejść dla pieszych. Tam będą ustawiane patrole, niektóre wyposażone w nowoczesny sprzęt rejestrujący, który monitoruje zachowania uczestników ruchu.

W czwartek obserwowano m.in. zachowania kierowców na wspomnianym skrzyżowaniu obok straży pożarnej. I, podobnie jak przy wcześniejszych akcjach, zarejestrowano tam nieprawidłowości. Sytuacja, z której nagranie policja zamieściła na stronie, nie stanowi tam rzadkości. Gdy na jednym z pasów ruchu zatrzymuje się samochód by przepuścić pieszego na przejściu, po dwóch pozostałych przejeżdżają samochody.

 
Co ciekawe, jak pokazują doświadczenia policjantów, najpoważniejszych wykroczeń dopuszczają się często osoby, które już wcześniej były karane. Dopiero gdy liczba zgromadzonych punktów karnych zbliża się do granicy zatrzymania prawa jazdy, wielu kierowców zaczyna reflektować się i bardziej skrupulatnie przestrzegać przepisów – zauważa Słomski.

Gdy dni stają się krótsze, a warunki na drogach trudniejsze, wzrasta ryzyko wypadków z udziałem pieszych. Dlatego policjanci w swoich działaniach będą skupiać się na prewencji i eliminowaniu zagrożeń, zarówno ze strony kierowców, jak i pieszych.

(żms)
fot., wid. KMP Gliwice

45 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze