Tor dla rolkarzy, pomnik K. Schabika, tężnia solankowa. Rekordowa liczba wniosków mieszkańców

339 – tyle wniosków do tegorocznego budżetu obywatelskiego złożyli mieszkańcy Gliwic. To rekordowa liczba, która pokazuje, że inicjatywa cieszy się w mieście rosnącą popularnością.

Co ważne, za ilością idzie też jakość. Wśród kilkuset propozycji co najmniej kilkanaście zasługuje na szczególną uwagę.

STWORZYĆ MIKROKLIMAT

Tradycyjnie już, gros wniosków dotyczy zieleni miejskiej, naprawy chodników, dróg oraz wdrożenia monitoringu. Po ubiegłorocznym sukcesie wybiegu dla psów na Trynku (najwięcej głosów w skali miasta), w podobny obiekt może zaopatrzyć się kilka kolejnych osiedli.

W Parku Chrobrego może powstać pumptrack – czyli plac zabaw dla rowerzystów, rolkarzy i deskorolkarzy.
W kilku punktach miasta mogą pojawić się tablice informujące o stanie powietrza. Niedawno z podobną inicjatywą bezskutecznie występowali do miasta członkowie Gliwickiego Alarmu Smogowego. Jeśli tylko wniosek przejdzie wstępną selekcję, będzie duża szansa na wdrożenie pomysłu w życie. Z troski o zdrowie gliwiczan wyszli zapewne też pomysłodawcy utworzenia w mieście tężni solankowych.

– Powietrze w tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem – argumentują.

Ożywienie przestrzeni miejskiej może przynieść projekt „Umeblujmy Rynek”. To pomysł na wyposażenie płyty Rynku w dodatkowe „meble miejskie” – ławki, leżaki, krzesła i stoły. Wszystkie mają wyróżniać się ciekawym designem i stanowić alternatywę dla ogródków piwnych. Ciekawą propozycją jest też umiejscowienie w Śródmieściu (np. na Alei Przyjaźni) pomnika Karla Schabika – architekta, który w ogromnym stopniu przyczynił się do obecnego wyglądu Gliwic.

CO ZOSTANIE PO SELEKCJI?

– W tym roku wniosków wpłynęło 339, co nie jest dla nas zaskoczeniem. Spodziewaliśmy się sporego wzrostu w stosunku do roku ubiegłego, kiedy wpłynęło ich 247. Teraz wnioski będą kierowane do wydziałów i jednostek, gdzie będą analizowane – podsumowuje pierwszy etap budżetu obywatelskiego Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Nadchodząca selekcja wniosków będzie kluczowa dla powodzenia całej inicjatywy. To właśnie na tym etapie, w ubiegłym roku budżet wzbudził wiele kontrowersji, a duża liczba odrzuconych wniosków sprawiła, że przez część wnioskodawców budżet nazwany został „antyobywatelskim”. Urzędnicy na formalną weryfikację propozycji mieszkańców mają czas do 28 kwietnia. Ostateczne głosowanie potrwa od 15 maja do 12 czerwca.
Michał Szewczyk