Od kilku lat trwają prace nad poszerzeniem obowiązkowego przedmiotu dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Wychowanie komunikacyjne miałoby przygotowywać najmłodszych uczestników ruchu drogowego do bezpiecznego poruszania się rowerem i popularnymi ostatnimi czasy hulajnogami elektrycznymi. Co dokładnie obejmuje program szkolny?
Co obejmuje wychowanie komunikacyjne?
Poszerzony program wychowania komunikacyjnego ma być realizowany w ramach edukacji obywatelskiej w II klasie szkoły średniej – treści z wychowania komunikacyjnego są obecne klasach IV–VI szkoły podstawowej i wychowaniu wczesnoszkolnym. Podczas zajęć uczniowie poznają najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Szczególny nacisk położony jest na obowiązek stosowania elementów odblaskowych oraz odpowiedzialne użytkowanie telefonu komórkowego, z którego nie należy korzystać w czasie przechodzenia przez jezdnię. Ważnym aspektem pozostaje także podkreślenie roli kasku, pasów bezpieczeństwa oraz samochodowych fotelików dla dzieci.
W czasie zajęć wychowania komunikacyjnego uczniowie poznają przy tym zasady ruchu drogowego, które pozwolą na uzyskanie karty rowerowej. Dzieci uczą się właściwego znaczenia zasady ograniczonego zaufania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Warto pamiętać o tym, że docelowo program ma mieć charakter interdyscyplinarny. Ministerstwo Edukacji chce zadbać o kompleksowe wychowanie komunikacyjne, którego elementy będą pojawiać się na różnych lekcjach i warsztatach.
Chcesz zabezpieczyć się przed skutkami nieprzewidzianych wydarzeń na drodze? Już dziś wybierz ubezpieczenie AC dla siebie!
Jakie są najważniejsze cele wychowania komunikacyjnego?
Głównym celem wychowania komunikacyjnego jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności. Uczniowie powinni zdać sobie sprawę, w jaki sposób podejmowane przez nich działania wpływają na reakcje innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście wychowanie komunikacyjne jest obecne w polskich szkołach już od 1957 roku. Obecne prace zakładają jedynie poszerzenie programu oraz wprowadzenie treści, odpowiadających na potrzeby współczesnego człowieka.
Obecne zmiany inspirowane przez MEN zmierzają w kierunku stworzenia interdyscyplinarnego wychowania komunikacyjnego, które pozwoli na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem dzieci. W 2023 roku policja odnotowała aż 1778 wypadków z udziałem najmłodszych do 14 roku życia. W zdarzeniach tych aż 48 dzieci poniosło śmierć, natomiast 1832 doznało obrażenia. Liczba zgonów delikatnie spadła w stosunku do lat 2021 i 2022, ale to wciąż o 48 osób za dużo. Zmiana nawyków oraz nauka odpowiedzialności stają się więc największym wyzwaniem.
Chcesz uchronić się przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń? Ubezpieczenie Assistance zapewni niezbędne wsparcie w miejscu kolizji i wypadku drogowego.
Czy wychowanie komunikacyjne poprawi bezpieczeństwo na drogach?
Wiele osób zastanawia się, czy rozbudowane wychowanie komunikacyjne pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach. Odpowiednio zaplanowany program nauczania może przyczynić się do poprawy znajomości przepisów. Większa świadomość zagrożeń może sprawić, że dzieci staną się bardziej odpowiedzialne.
W trakcie lekcji na każdym etapie edukacji warto również poruszać tematy związane z prowadzeniem samochodu – zwłaszcza w naszym kraju zdominowanym przez ten sposób przemieszczania się. Wychowanie komunikacyjne nie tylko ułatwi zdobycie prawa jazdy, ale także ułatwi wyrobienie odpowiednich nawyków. Dzieci powinny mieć także świadomość tego, jak ważne są regularne przeglądy techniczne oraz ubezpieczenia samochodowe.
materiał partnera