Trujące powietrze w Gliwicach. Dlaczego miasto nas nie ostrzega?

Dlaczego mieszkańcy Gliwic nie są informowani na bieżąco o jakości powietrza, którym oddychają? Poziom wskaźników zawartości pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5 w punkcie pomiarowym przy ul. Mewy w Gliwicach wielokrotnie przekraczał normy.

Na stronie internetowej Centrum Ratownictwa Gliwice znajdują się komunikaty o złej jakości powietrza w naszym województwie – jak się okazuje zagrożenie w regionie nie obejmuje tylko powiatu częstochowskiego. Nie każdy gliwiczanin ma świadomość, gdzie sprawdzić stopień zanieczyszczenia. O sprawie smogu powinien zawiadamiać serwis informacyjny Urzędu Miejskiego, jednak na portalu znajdujemy jedynie wpisy o sukcesach gliwickich koszykarzy, siatkarzy, piłkarzy. Natomiast artykuł na temat Śląskiego Centrum Recyklingu ma za zadanie chyba odwracać uwagę gliwiczan od narastającego problemu smrodu, jaki wyraźnie daje się odczuć w powietrzu.

Zapytany o ten problem rzecznik Prezydenta Miasta Gliwice, Marek Jarzębowski odpowiedział:

– W mieście jest tylko jeden punkt pomiarowy przy ul. Mewy. Nie wiadomo jakie jest stężenie tych pyłów w innych częściach Gliwic. Gdybyśmy podali komunikat o tym, że jest przekroczenie, nie znając dokładnej wartości tego przekroczenia, bylibyśmy jako Urząd niewiarygodni.

W różnych częściach Polski duże miasta rezygnują z pobierania opłat w komunikacji miejskiej, zachęcając tym samym mieszkańców do pozostawienia samochodu pod domem. Dzieje się tak m.in. w Krakowie i w Warszawie. Dlaczego Gliwice nie poszły w tym kierunku?

– KZK GOP to podmiot niezależny od miasta. Ale problem smogu nie został wywołany przez komunikację miejską. Wykonywaliśmy takie pomiary, z których wynika, że samochody powodują zaledwie 20% zanieczyszczeń atmosfery, pozostałe 80% generują stare piece, do których ludzie wrzucają śmieci albo najtańszy węgiel lub miał, który w innych krajach jest zakazany, a w naszym kraju można gosypać do pieca. Zatem problem leży nie tylko w ludzkiej mentalności, ale jest to problem systemowy, trudny do rozwiązania na poziomie samorządowym – skomentował rzecznik.

W komunikacie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, przed smogiem ostrzega się przede wszystkim: osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), a także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Wśród negatywnych skutków oddychania powietrzem skażonym smogiem wymienia się pogorszenie samopoczucia u osób cierpiących z powodu chorób serca ? mogą one odczuwać uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą doświadczać przejściowego nasilenia dolegliwości, w tym kaszlu, nagromadzenia flegmy, dyskomfortu w klatce piersiowej, świszczącego, spłyconego oddechu. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

W komunikacie odradza się także wszelkie aktywności na zewnątrz. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Żaneta Mrozek-Siewierska