Na ekranie kina Amok w ten weekend i w przyszłym tygodniu możemy oglądać dwie nowości – animowany dokument „Przeżyć” oraz polski film familijny „Za duży na bajki”. Znajdziemy tu także kilka innych, ciekawych propozycji.
Pierwsza z piątkowych premier to poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności.
W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.
Wielka Nagroda Jury w Konkursie Międzynarodowym festiwalu w Sundance. 3 nominacje do Oscara za najlepszy film dokumentalny, najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy pełnometrażowy film animowany.
W repertuarze na najbliższe dni – między 18 a 23 marca zawsze o 20:00 w małej sali kina Amok.
Za duży na bajki
W filmie polskiej produkcji, w reż. Kristoffera Rusa, wystąpiło kilku znanych aktorów – m.in. Karolina Gruszka, Dorota Kolak, Andrzej Grabowski, Maciej Karaś, Patryk Siemek, Amelia Fijałkowska.
W życiu Waldka, wypełnionym głównie grami komputerowymi, następuje prawdziwe trzęsienie ziemi. Na czas nieobecności mamy zostaje pod opieką szalonej i nieprzewidywalnej ciotki, która wprowadza, obcą mu jak dotąd, dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki. Ale choć nietuzinkowa krewna funduje Waldkowi prawdziwy obóz przetrwania, chłopak otrzymuje od niej przy okazji najcenniejszą lekcję życia.
Scenariusz filmu został oparty na książce o tym samym tytule i napisany przez jej autorkę, Agnieszkę Dąbrowską. Książka zyskała tak wiele pozytywnych opinii wśród rodziców i nauczycieli, że została wręcz okrzyknięta lekturą obowiązkową dla dzieci. Wiek: 9+.
Film można oglądać codziennie (poza poniedziałkiem) między 18 a 23 marca o godzinie 16:00 w dużej sali kina Amok, od 25 marca będzie wyświetlany o 16:30. Uwaga – podczas niedzielnego seansu (20 marca) odbędzie się premierowy pokaz specjalny filmu, połączony ze spotkaniem z Agnieszka Dąbrowską.
Co jeszcze w kinie Amok?
W repertuarze Amoku znajdziemy jeszcze kilka propozycji, które swoją premierę miały w ubiegłym tygodniu. Wśród nich komedia romantyczna w reż. Joachima Triera „Najgorszy człowiek na świecie”. Film wyświetlany będzie w piątek i sobotę (18-19 marca) w dużej sali kina, w niedzielę o godzinie 19:00.
- Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też wiele życiowych rozterek. Tworzy szczęśliwy związek z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu. Najlepsza rola żeńska na MFF w Cannes; 2 nominacje do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny i film międzynarodowy.
Od 11 marca w małej sali Amoku można oglądać także japoński dramat „Drive my car”. W najbliższych dniach, między 18 a 23 marca, będzie wyświetlany o godzinie 16:45.
- Yūsuke jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona Oto telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku – choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka – do momentu gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Pogrążony w smutku Yūsuke wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze „Wujaszka Wanię”, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji. Znał on Oto, zna również odpowiedzi na dręczące męża pytania. Czy jednak Yūsuke zdobędzie się na konfrontację z mężczyzną, z którym być może zdradzała go żona? Jej obecność jest w pięknym, łagodnym, melancholijnym filmie stale wyczuwalna: Yūsuke puszcza bowiem w aucie kasety z czytanymi przez nią fragmentami „Wujaszka Wani”. Za kierownicą jego dopieszczonego Saaba siada wynajęta przez teatr szoferka, Misaki, której milczenie skrywa wspomnienie dawnej tragedii. Prowadzone przez kobietę auto staje się konfesjonałem dla wszystkich bohaterów, a poczynione w nim wyznania przyniosą nie tylko ulgę i spokój, ale także pozwolą stworzyć samotnikom nowe więzi. Nagroda za Najlepszy Scenariusz, Nagroda FIPRESCI oraz Nagroda Jury Ekumenicznego na MFF w Cannes; Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury na MFF w Chicago; Złoty Glob za najlepszy film międzynarodowy; 4 nominacje do Oscara za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, film międzynarodowy.
Od 4 marca w dużej sali kina Amok wyświetlany jest amerykański dramat „Córka” w reż. Maggie Gyllenhaal, w którego obsadzie znajdziemy takie nazwiska, jak m.in. Olivia Colman, Dakota Johnson, Jessie Buckley, Peter Sarsgaard, Ed Harris, Dagmara Domińczyk. Między 18 a 23 marca na film można wybrać się o 20:15, później godzina projekcji ulegnie zmianie.
- Spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante. Leda udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina, która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć. 3 nominacje do Oscara, nagroda za scenariusz na MFF w Wenecji.
Cały repertuar kina Amok, a także bilety w wersji elektronicznej można nabyć na stronie amok.gliwice.pl – kliknij TU.
(żms)/Amok Gliwice
fot. mat. organizatora